Zarejestruj

Projekty »

Zupa z wkładką, czyli szkodliwe działanie promieni X

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt UM410 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8)
Forma prezentacji
wykład
Nauki i sztuki
n. biologiczne, n. medyczne
Przedmioty
biologia, medycyna, ochrona zdrowia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
dr Monika Tomaszewska (kierownik),
prof. dr hab. Andrzej Drop, lek. med. Elżbieta Siek
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2021-09-20 09:00 - 10:00
Wolne miejsca: 5
Idź do prezentacji on-line

Kiedy 8 listopada 1895 roku Wilhelm Konrad Rentgen odkrył promieniowanie X i stwierdził , że można zajrzeć w głąb ludzkiego ciała bez użycia skalpela, świat zachwycił  się tym radosnym odkryciem. Potencjał promieniowania szybko dostrzegli medycy, którzy przekonali się, że dzięki nowemu odkryciu można zobaczyć i złamaną rękę, i kulę, która utkwiła w ciele.... Szybko zaczęto wykorzystywać promieniowanie X nie tylko w medycynie, ale także  w życiu codziennym -chociażby w sklepach obuwniczych, gdzie przy pomocy zdjęcia radiologicznego  idealnie dopasowywano klientom obuwie.

Szybko okazało się jednak, ze zjawisko odkryte przez Rentgena, poza niewątpliwymi korzyściami, może nieść także negatywne skutki.  Już w roku 1896 pojawiły się pierwsze doniesienia o szkodliwym oddziaływaniu promieniowania na skórę osób eksponowanych na ten czynnik. Z czasem okazało się także, ze promieniowanie X może mieć związek z występowaniem pewnych nowotworów, uszkadza rozwijające się płody.

Ale aby więcej dowiedzieć się na temat szkodliwego oddziaływania promieniowania X i o sposobach jak można się przed nim ochronić zapraszam na wykład już 20.09.2021 roku o godzinie 9.00 na platformie Teams.