Zarejestruj

Projekty »

80 ciekawostek archeologicznych na 80-lecie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

:: Projekt U003 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy I-IV, szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła podstawowa - klasy VII-VIII, szkoła ponadpodstawowa, rodzice, dziadek i babcia, przedsiębiorca, samorządowiec, pracownik innej uczelni
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo
Forma prezentacji
piknik naukowy - stoisko
Nauki i sztuki
archeologia, historia
Przedmioty
historia
Organizator
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Wydział Historii i Archeologii
Autorzy
dr Piotr Mączyński (kierownik),
Łucja Bielecka, Gabriela Gdula, Joanna Ozimkiewicz, dr Beata Polit, Andżelika Gąsior, Wiktoria Janicka, Dominik Mroczek, Ernest Paluch
Początek
Niedziela 2024-09-15 10:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Piknik naukowy - Plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur (stoisko piknikowe)
Adres: Plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur

Inne projekty w tym miejscu

Czy umbo to rodzaj kapelusza? Do czego służyły flasze z kryzą i co to jest ucho ansa lunata? Czy figurka gliniana z Topornicy przedstawia dinozaura? I skąd archeolog wie gdzie szukać zabytków? Na te i inne pytania będziesz miał niepowtarzalną okazję uzyskać odpowiedź podczas Lubelskiego Pikniku Naukowego w ramach XX LFN! Co Cię czeka na naszym stoisku?

80 ciekawostek archeologicznych na 80-lecie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

Przyjdź do nas wylosuj ciekawostkę, a my opowiemy Tobie więcej na jej temat. Poznaj pracę archeologa i dowiedz się w jaki sposób odkrywamy tajemnice skrywane pod ziemią przez wieki. 

Bawiąc uczyć – warsztaty z archeologii eksperymentalnej

Archeologia to nie tylko zabytki i książki, to też dobra zabawa. Studenci z Instytutu Archeologii UMCS przygotowali dodatkowo różnorodne warsztaty, których celem jest prezentacja między innymi replik narzędzi krzemiennych oraz sposobów ich użytkowania. Będziemy m.in. wykonywać pradziejową biżuterię z muszelek oraz glinianych i drewnianych paciorków, dowiesz się również, jak żyli i czym się zajmowali ludzie w odległych czasach.

Szlaczki, wzorki i zygzaki… to są właśnie ornamentu znaki

Wiedzieliście skąd wzięły się pierwsze naczynia gliniane i ornament na nich? W jaki sposób zdobiono pradziejowe naczynia i jakich motywów używano? A może chcielibyście stworzyć własny wzór, który przetrwa tysiące lat? Podczas warsztatów, wzorując się na naczyniach pradziejowych i średniowiecznych, własnoręcznie będziemy ozdabiać terakotowe doniczki. Tylko od nas zależeć będzie, czy namalujemy kropki, kreski, paski czy kółka. Jesteście gotowi stworzyć coś, co może zostawić ślad w historii, a przy okazji świetnie się bawić? Zabierzcie ze sobą zapas wyobraźni i uśmiechu.

Wszystkie warsztaty będą odbywać się w kilkuosobowych grupach i rozpoczynać o każdej pełnej godzinie. Startujemy od godziny 10.00.

Zapraszamy na stoisko Wydziału Historii i Archeologii UMCS! Gwarantujemy świetną zabawę! Czekamy na Was! :-)

____________________________

Źródło zdjęć: archiwum Instytutu Archeologii UMCS.

  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto