Projekty »
Akademia miareczkowania
:: Projekt U (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 3 godz. (135 min.) |
Miejsce realizacji: Wydział Chemii - Duża Chemia (328)
Adres: Lublin, Plac Marii Curie-Skłodowskiej 3
Warsztaty laboratoryjne skierowane dla uczniów szkół średnich, w szczególności profili z rozszerzoną chemią. W trakcie projektu będą omówione teoretycznie i praktycznie następujące zagadnienia:
- We wstępnej części uczniowie zapoznają się z wybranymi wskaźnikami alkacymeytrycznymi, które wykazują zróżnicowane zabarwienie w roztworach o różnym pH. Uczniowie poznają zasadę działania wskaźników alkacymetrycznych, zbadają zmiany barwy wybranych (ok. 10) wskaźników w roztworze kwaśnym i zasadowym.
- W kolejnej części warsztatów, uczniowie oznaczają zawartość kwasu octowego w otrzymanej do analizy próbce. Zapoznają się z podstawowym sprzętem analitycznym: rodzajem (kolby miarowe, kolby stożkowe, biureta, pipeta, zlewka) oraz zasadą posługiwania się. Wykonają analizę kwasu octowego metodą klasycznego miareczkowania alkacymetrycznego przy użyciu roztworu ok. 0,1M NaOH wobec wskaźnika fenoloftaleiny. Wykonają trzy równoległe oznaczenia i podają wynik analizy jako średnią arytmetyczną (odrzucają przy tym wynik wątpliwy).
- W podsumowaniu, uczniowie wykreślają krzywą miareczkowania dowolnego kwasu określoną zasadą na podstawie wyliczanych punktów na krzywej. Poznają zasadę doboru wskaźnika alkacymetrycznego na podstawie określonej krzywej miareczkowania oraz przebieg krzywej miareczkowania w zależności od rodzaju układu analit/titrant.