Zarejestruj

Projekty »

Aktualne tendencje zmian wymogów wykonywania zawodu mediatora w Polsce

:: Projekt U005 (Szczegóły)
Adresaci
studenci, przedsiębiorca, samorządowiec, pracownik innej uczelni
Forma prezentacji
piknik naukowy - stoisko
Nauki i sztuki
nauki prawne
Przedmioty
podstawy prawa, wiedza o społeczeństwie
Organizator
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Wydział Prawa i Administracji
Autorzy
dr Agata Przylepa-Lewak (kierownik),
dr Marzena Myślińska, dr Agata Przylepa-Lewak
Początek
Czwartek 2023-09-21 08:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Wydział Prawa i Administracji (106)
Adres: Lublin, Plac Marii Curie–Skłodowskiej 5

Inne projekty w tym miejscu

Wraz z dostrzeżeniem zalet alternatywnych form rozwiązywania sporów i związanym z tym rozwojem mediacji w Polsce rozpoczęła się intensywna dyskusja na temat profesjonalizacji zawodu mediatora. Debata ta jest istotna nie tylko z punktu widzenia interesu realizatorów roli zawodowej mediatorów ale przede wszystkim dlatego, że mediacja w znaczący sposób przyczynia się do rzeczywistej realizacji konstytucyjnej zasady prawa do sądu każdego obywatela, co więcej, przyczynia się również do zapewnienia systemu efektywnego rozstrzygania sporów. Obecne unormowania prawne w polskim systemie prawnym w zakresie statusu prawnego mediatorów, w tym w szczególności wymogów sprawowania tej roli zawodowej są dość niejednolite, dodatkowo regulacje rozproszone są w różnych aktach prawnych, zarówno o charakterze ustrojowym, jak i procesowym. Co istotne, poszczególne przepisy wprowadzają nieprecyzyjne kryteria i wymogi wobec mediatorów, a jednocześnie praktyka stosowania przedmiotowych wymogów jest niejednolita. Jest to szczególnie widoczne przy procedurze wpisu na listy mediatorów stałych i zróżnicowanej interpretacji normatywnych kryteriów przez organy dokonujące owego wpisu (co autorki referatu zobrazują wynikami przeprowadzonych przez siebie badań).

Jednym z podstawowych problemów jest brak jednoznacznego i ustandaryzowanego miernika fachowości stałych mediatorów, do którego mogłyby się odnosić organy dokonujące wpisu na listę stałych mediatorów. Podkreślenia wymaga fakt, iż ogólność owych regulacji zdecydowanie nie wpływa na podwyższenie autorytetu mediatorów jako uczestników wymiaru sprawiedliwości. Kwestie te wymagają rozważań zwłaszcza w kontekście planowanych zmian i wprowadzenia tzw. Krajowego Rejestru Mediatorów. Aktualnie bowiem toczą prace nad projektem Ministerstwa Sprawiedliwości pod nazwą „Upowszechnianie alternatywnych metod rozwiązywania sporów poprzez podniesienie kompetencji mediatorów, utworzenie Krajowego Rejestru Mediatorów (KRM) oraz działania informacyjne”, którego celem jest ujednoliceniem programu szkoleń dla mediatorów i późniejsza weryfikacja ich wiedzy i umiejętności prowadzenia mediacji (budowa i wdrożenie Krajowego Rejestru Mediatorów, przewidziane zostały do początku drugiej połowy 2023 r.).

Aby zrealizować powyższy cel badawczy autorki w swoim wystąpieniu dokonają analizy aktualnego stanu prawnego w zakresie wymogów stałych mediatorów, przedstawią wyniki badań co do sposobu weryfikacji owych wymogów przez prezesów sądów okręgowych, przeprowadzą analizę założeń Krajowego Rejestru Mediatorów i dokonają ich oceny pod kątem wpływu na postępującą profesjonalizację zawodu mediatora w Polsce, a także wskażą obszary wymagające dalszych zmian. 

- - - - - - - - - 

Źródło zdjęcia: Gerd Altmann z Pixabay.

  • Foto