Zarejestruj

Projekty »

Analiza bioimpedancji elektrycznej, czyli o wodzie i prądzie w ciele człowieka

:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
badanie, wykład
Nauki i sztuki
nauki fizyczne, nauki medyczne
Przedmioty
fizyka i astronomia, medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
mgr inż. Monika Styła (kierownik),
mgr inż. Angelika Barzycka, prof. dr hab. Grażyna Olchowik
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2022-09-13 10:00 - 11:00
Brak wolnych miejsc
Edycja zakończona
Wtorek 2022-09-13 11:00 - 12:00
Brak wolnych miejsc

Miejsce realizacji: Collegium Anatomicum (112)
Adres: Lublin, ul. dra Kazimierza Jaczewskiego 4

Inne projekty w tym miejscu

Tkanki ludzkie wykazują się czynnymi i biernymi właściwościami elektrycznymi. Zdolność do samoistnego wygenerowania potencjału czynnościowego to czynna właściwość elektryczna, natomiast bierną nazywa się zdolność do przewodzenia ładunków elektrycznych. W przewodzeniu prądu elektrycznego szczególne znaczenie ma znajdująca się w organizmie woda i jej rozpuszczone w niej elektrolity, a poszczególne tkanki ciała mają różne właściwości w zakresie przewodnictwa elektrycznego.

Jedną z metod wykorzystującą odpowiedź biologiczną tkanek na doprowadzone do nich zewnętrzne pole elektryczne jest analiza impedancji bioelektrycznej. Szeroko stosuje się ją w badaniach klinicznych, w poradnictwie żywieniowym, dietetyce i sporcie. Dostarcza przede wszystkim informacji o ilości i rozmieszczeniu wody w organizmie, a właściwa interpretacja otrzymanych wyników może posłużyć do monitorowania masy i poszczególnych składowych ciała osoby poddanej badaniu.

W projekcie zostaną wykonane pomiary impedancji bioelektrycznej chętnym uczestnikom projektu (wraz z analizą otrzymanych wyników) przy użyciu analizatora JAWON MEDICAL IOI-353 znajdującego się w Katedrze i Zakładzie Biofizyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

  • Foto