Zarejestruj

Projekty »

Archeologia nieinwazyjna na grodzisku w Biskupicach, gm. Trawniki

:: Projekt U014 (Szczegóły)
Adresaci
przedszkole, szkoła podstawowa - klasy I-IV, szkoła podstawowa - klasy V-VI (P5-6), szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła podstawowa - klasy VII-VIII, szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice, dziadek i babcia, przedsiębiorca, samorządowiec, pracownik innej uczelni
Dla niepełnosprawnych
z innymi niepełnosprawnościami
Forma prezentacji
badanie, piknik naukowy - wystawa, warsztat, wykład, wycieczka
Nauki i sztuki
archeologia, historia
Przedmioty
historia, historia i społeczeństwo
Organizator
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Wydział Historii i Archeologii
Autorzy
mgr Jakub Ordutowski (kierownik),
dr Marcin Maciejewski, mgr Szoszana Keller, lic. Agnieszka Pawlina
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)
Edycja zakończona
Czwartek 2024-09-19 15:00 - 17:00
Wolne miejsca: 50

Miejsce realizacji: Biskupice Lubelskie (grodzisko/kirkut)
Adres: Biskupice, gm. Trawniki

Inne projekty w tym miejscu

BISKUPICE, wieś w gm. Trawniki, na gruntach której znajdował się największy drewniano-ziemny zamek w międzyrzeczu Wisły i Bugu. W konsekwencji historycznej stała się świadkiem unikalnej symbiozy dwóch tradycji dziejowych i religijnych. Na powierzchni XV-wiecznego nasypu ziemnego, stanowiącego w istocie podstawę istniejącego w średniowieczu fortalicjum, w XVIII wieku powstał cmentarz żydowski. Relikty obu tych inicjatyw – odrębnych od siebie, a jednocześnie będących wyrazem przenikających się wzajemnie kultur – istnieją w Biskupicach do dziś, współtworząc tym samym wyjątkowy krajobraz kulturowy miejsca. 

Pozostałości średniowiecznego dworu obronnego nie były dotychczas przedmiotem archeologicznych prac terenowych. Zalegający w masywie grodziska żydowski cmentarz, także nie był obiektem szczegółowej inwentaryzacji... Korzystając z dostępu do aparatury badawczej będącej na wyposażeniu Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, pracownicy i studenci Instytutu zamierzają poddać testom terenowym aparaturę geofizyczną, a także dron pozwalający tworzyć numeryczny model terenu przy użyciu pomiarów laserowych - tzw. LIDAR. Ponadto część istniejących na powierzchni zabytków, dzięki nowoczesnym metodom fotograficznym, zostanie zarejestrowana w postaci modelów 3D. Celem prac będzie rozpoznanie najdawniejszych, średniowiecznych korzeni Biskupic związanych z osobą bp. Zbigniewa Oleśnickiego oraz późniejszych dziejów miejsca, kiedy to grodzisko stało się przestrzenią grzebalną dla lokalnej populacji żydowskiej. 

MIEJSCE SPOTKANIA:

Biskupice, gm. Trawniki – grodzisko/kirkut.

CZAS:

19.09.2024 r., od godzin porannych trwać będą nieinwazyjne prace terenowe. Po godzinie 15.00 zapraszamy na prezentację metodyki pracy terenowej przy zastosowaniu aparatury do badań nieinwazyjnych, którym towarzyszyć będzie krótka prelekcja dotycząca historii miejsca w średniowieczu i w okresie użytkowania kirkutu.  

____________________

Źródło zdjęcia: archiwum własne

 

  • Foto