Projekty »
Archeologia o działaniach II wojny światowej w Lublinie
:: Projekt U015 (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.) |
Edycja zakończona Wtorek 2024-09-17 11:00 - 13:00Wolne miejsca: 44 Realizacja projektu w innym miejscu - Wydział Filologiczny i Wydział Historii i Archeologii (321 NH) |
Miejsce realizacji: Wydział Filologiczny i Wydział Historii i Archeologii (3 (Mała Aula))
Adres: Lublin, Plac Marii Curie-Skłodowskiej 4a
II wojna światowa to tragiczny okres w dziejach świata. Polska i jej mieszkańcy byli jednymi z pierwszych, jakie doświadczyły okrucieństwa na każdym polu.
Działania militarne oraz los podbitej ludności rekonstruują i opisują historycy. Do niedawna wydawało się, że ten rodzaj narracji jest wyczerpujący. Jednak prace archeologiczne, jakie można zaliczyć do rodzącego się nurtu „archeologii pól bitewnych”, dostarczają zupełnie nowych źródeł. Nie inaczej stało się w przypadku Lublina – badania wykopaliskowe prowadzone w ostatnich latach na Placu Litewskim, pomiędzy ulicami Lubartowską i Świętoduską oraz w pobliżu skrzyżowania ul. Wieniawskiej i Czechowskiej, pozwoliły odsłonić miejsca starć bitewnych, które rozegrały się w lipcu 1944 roku. Badania ujawniły linie umocnień naziemnych oraz drążonych pod powierzchnią gruntu (schrony i korytarze). Na każdym z tych stanowisk czytelne były ślady prowadzenia ostrzału, a nawet walki wręcz. Pozyskano bardzo liczne kategorie zabytków od stricte militarnych po dokumenty, a także przedmioty osobiste osób biorących udział w starciach. Odsłonięte zostały także pochówki poległych. Wydaje się, że badania archeologiczne dostarczyły szczegółowych danych, pozwalających rekonstruować, nie tyle wielkie kampanie, ile tę szczególną bitwę.
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami najnowszych prac, które wnoszą wiele nowych danych o kilku dniach lipca 1944 roku, gdy Lublin przechodził z rąk hitlerowskich w stalinowskie.
____________________________
Źródło zdjęcia: archiwum prywatne.