Zarejestruj

Projekty »

Babciu, dziadku dlaczego masz takie...? Symulacja odczuć osób starszych

:: Projekt UM025 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
ćwiczenia
Nauki i sztuki
nauki o zdrowiu
Przedmioty
biologia, etyka, medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Nauk o Zdrowiu
Autorzy
dr Iwona Adamska-Kuźmicka (kierownik),
dr Aneta Kościołek, dr Agnieszka Sadurska, dr Lilla Walas, dr Dorota Kulina
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)

Miejsce realizacji: Collegium Maximum (17)
Adres: Lublin, ul. Stanisława Staszica 4/6

Inne projekty w tym miejscu

Celem naszego projektu jest zapoznanie młodzieży poprzez ich osobiste doświadczenia ze  zmianami fizjologicznych, które są charakterystyczne po 65 roku życia. Po założeniu symulatora każdy może zapoznać się ze zmianami charakterystycznymi dla osób starszych, głównie w zakresie funkcjonowania narządu ruchu i wybranych zmysłów. Dodatkowo nasze zajęcia pozwalają na zrozumienie potrzeb osób starszych, poznanie ich możliwości codziennego funkcjonowania i uwrażliwienie na pomoc w zakresie podstawowych czynności życiowych.

W okresie geriatrycznym nasila się wiele fizjologicznych zmian nazywanych procesem starzenia się organizmu (łac. senescence). Symulator odczuć osób starszych pozwala na zapoznanie się ze zmianami, które są charakterystyczne dla okresu geriatrycznego. Daje możliwość zapoznania się z różnymi zmianami fizycznymi organizmu wpływającymi na możliwości codziennego życia osób starszych.

Uczestnicy warsztatów mają możliwość odczucia na sobie jak, łatwo lub trudno jest wykonać codzienne czynności, np. czytanie książki, obsługa telefonu, czesanie włosów, spacer, wejście na stopień, wygodne ułożenie się w łóżku, wstanie z niego czy przygotowanie posiłku i jego konsumpcja.