Zarejestruj

Projekty »

Bakteriofagi - naturalny czynnik regulujący liczebność populacji bakterii - czy tylko?

:: Projekt UP025 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
nauki biologiczne, nauki medyczne, nauki o zdrowiu, weterynaria
Przedmioty
biologia
Organizator
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Medycyny Weterynaryjnej
Autorzy
dr Ewelina Pyzik (kierownik),
dr Anna Nowaczek, prof. dr hab. Renata Urban-Chmiel
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Środa 2023-09-20 09:00 - 10:00
Wolne miejsca: 30

Miejsce realizacji: Innowacyjne Centrum Patologii i Terapii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego (105 Wiwarium)
Adres: Lublin, ul. Głęboka 30

Inne projekty w tym miejscu

Bakterie są się dla nas coraz groźniejsze. Często zdarza się, że nie są skuteczne nawet najbardziej zaawansowane terapie antybiotykowe. Sytuacja wymaga podjęcia innych metod. A tak naprawdę wymaga powrotu do źródeł!

Antybakteryjny potencjał bakteriofagów znany był już na początku XX wieku, kiedy po raz pierwszy pojawiły się wzmianki o możliwości wykorzystania terapeutycznego wirusów patogennych dla bakterii. Wirusy te zostały odkryte niezależnie od siebie w drugiej dekadzie XX wieku przez Felixa Twort’a (1915) oraz Felixa d'Herelle (1917).

Nazwa bakteriofag oznacza dosłownie „zjadacze bakterii”. Czy bakteriofagi w rzeczywistości pożerają bakterie?

Pierwszy przypadek uleczenia wirusami zakażenia bakteryjnego, a konkretnie infekcję laseczką czerwonki, czyli siejącą śmierć dezynterią, miał miejsce w 1917 roku. Félix d’Hérelle był za to nominowany do nagrody Nobla, jednak ostatecznie jej nie otrzymał. Po zakończeniu drugiej wolny światowej do użytku zostały masowo wprowadzone antybiotyki, a ich prostsze zastosowanie oraz większa i regularna skuteczność spowodowała całkowite wyparcie terapii fagowej.

Dzisiaj do koncepcji leczenia wirusami coraz częściej się wraca. Antybiotyki wydają się skuteczne, ale bakterie potrafią się na nie uodparniać.

W porównaniu z terapią antybiotykami, fagi są tańsze, a na pewno nie mniej skuteczne. Ponadto leczenie fagami nie powoduje skutków ubocznych, bo działanie wirusów jest ściśle ukierunkowane i wybiórcze.