Zarejestruj

Projekty »

„Betonoza” w miastach - geneza zjawiska, wpływ na środowisko i ludzi oraz sposoby zapobiegania

:: Projekt PL013 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła ponadpodstawowa
Dla niepełnosprawnych
z innymi niepełnosprawnościami
Forma prezentacji
doświadczenie, dyskusja, prezentacja multimedialna, spacer edukacyjny
Nauki i sztuki
inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
Przedmioty
geografia, ochrona środowiska, przyroda, technika, zajęcia techniczne
Organizator
Politechnika Lubelska
Wydział Inżynierii Środowiska
Autorzy
dr hab., prof. uczelni inż. Grzegorz Łagód (kierownik),
dr hab., prof. uczelni inż. Marcin Widomski, dr inż. Judyta Popiołek, inż. Agata Bober, inż. Aleksandra Kozłowska, inż. Piotr Kościuk, Joanna Czerpak, Bartosz Bomba, Tymur Reshetnyk, Karolina Urban, Tomasz Iwaniak
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2023-09-19 14:00 - 16:00
Brak wolnych miejsc

Miejsce realizacji: Wydział Inżynierii Środowiska (101)
Adres: Lublin, ul. Nadbystrzycka 40b

Inne projekty w tym miejscu

Miasta stają się środowiskiem życia coraz większej liczby osób, muszą więc spełniać odpowiednie funkcje uwzględniające bezpieczeństwo i wygodę mieszkańców. Tworzone są szerokie ulice ułatwiające ruch pojazdów kołowych, place i chodniki do swobodnego poruszania się pieszych oraz budynki, pełniące zarówno funkcje mieszkalne, jak i usługowe. Nieodzowne i znane od stuleci elementy infrastruktury jednostek osadniczych zajmują coraz większe powierzchnie powodując wzrost uszczelniania zlewni.  Powszechne betonowanie rozległych obszarów niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Podwyższona temperatura, powodzie miejskie, susze, to tylko trzy z wielu negatywnych skutków nadmiernego, nieprzemyślanego używanie betonu w przestrzeni publicznej, które często powiązane jest z wycinaniem drzew i zmniejszeniem powierzchni obszarów zielonych.

  

Projekt ten ma na celu wyjaśnienie zjawiska „betonozy” - czym jest, skąd się wzięło i dlaczego stanowi coraz większy problem na terenie obszarów zurbanizowanych. Prowadzący przedstawią, w jaki sposób wspomniane zjawisko wpływa na ludzi oraz środowisko. Wyjaśnione zostaną pojęcia rewitalizacji, czy obiegu hydrologicznego m.in. poprzez liczne przykłady. Zajęcia wzbogacone zostaną o różnorodne pomoce naukowe, zarówno multimedialne, jak i fizyczne eksponaty. Przeprowadzone zostaną pokazowe pomiary zdolności infiltracyjnych pokryć naturalnych i antropogenicznych zlewni zurbanizowanych za pomocą infiltrometrów pierścieniowych. Zaprezentowane będą też innowacyjne rozwiązania przyczyniające się do rozwiązania opisywanego problemu – niektóre już wykorzystywane praktycznie, inne wciąż w fazie koncepcyjnej.

  

Prezentacja ma na celu zwrócenie uwagi na rosnący problem zaburzenia naturalnego cyklu hydrologicznego w obszarach zurbanizowanych i wskazanie, jak wielki wpływ wywierają ludzie na otaczające ich środowisko oraz jak znaczące jest świadome działanie proekologiczne. Przedstawiona zostanie także rola inżynierii środowiska w planowaniu i eksploatacji nowoczesnej infrastruktury miejskiej i to, jak wiele interdyscyplinarnych wyzwań pojawia się w trakcie pracy współczesnego inżyniera.

  • Foto