Projekty »
Biochemiczne markery predykcji stanu przedrzucawkowwego
:: Projekt UM (Szczegóły) | |
Początek |
Wtorek 2022-09-13 11:00 Edycja zakończona |
Miejsce realizacji: Collegium Medicum (042)
Adres: Lublin, ul. Radziwiłłowska 11
W procesie prawidłowej implantacji trofoblastu i przemiany kosmówki w łożysko, zachodzi szereg procesów zarówno biochemicznych jaki i immunologicznych.
Do pełnej implantacji trofoblastu niezbędna jest prawidłowa reakcja systemu immunologicznego matki. W przypadku stanu przedrzucawkowego obserwuje się zaburzenie stężenia wielu interleukin i cytokin, nasiloną apoptozę komórek trofoblastu, a w badaniach histopatologicznych popłodów nadmierne naciekanie łożyska przez limfocyty i makrofagi. Dlatego intensywnie poszukuje się markerów biochemicznych preeklampsji i nadciśnienia ciążowego, których oznaczenie w trakcie implantacji trofoblastu zwiększyłoby predykcję tych zaburzeń.
Pomiędzy 11,0 a 13,6 hbd wykonuje się badania przesiewowe w kierunku aberracji chromosomowych u płodu, które oparte są na badaniu ultrasonograficznym oraz oznaczeniu stężenia beta-HCG i białka PAPP-A w surowicy krwi żylnej matki. Stężenie PAPP-A w tym tygodniu ciąży u kobiet z rozpoznanym stanem przedrzucawkowym było znamiennie niższe w porównaniu z grupą kontrolną oraz niższe w przypadku wczesnej preeklampsji w porównaniu z późną preeklampsją.
Intensywnie poszukuje się markerów biochemicznych preeklampsji, których oznaczenie w trakcie implatacji trofoblastu zwiększyłoby predykcję tego zaburzenia.