Zarejestruj

Projekty »

CAD/CAM w stomatologii

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, studenci
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo
Forma prezentacji
wykład
Nauki i sztuki
nauki medyczne
Przedmioty
medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarsko-Dentystyczny
Autor
dr hab., prof. uczelni Janusz Borowicz
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2022-09-12 10:00 - 11:00
Wolne miejsca: 50
Idź do prezentacji on-line

CAD jest skrótem od Computer Aided Design oznacza komputerowo wspomagane projektowanie. Pod tym hasłem kryją się systemy wirtualnego projektowania prac na ekranie komputera. Modele gipsowe są skanowane, czyli czytane przez urządzenia optoelektroniczne zwane skanerami. Najwcześniejsze skanery bazowały na zasadzie mechanicznej. Polegało to na przemieszczaniu sondy mechanicznej po powierzchni obiektu i rejestrowaniu zmian położenia tej sondy, co powodowało wytworzenie obrazu zmian i w finale odczytanie kształtu obiektu. Współczesne skanery są urządzeniami wykorzystującymi światło lasera lub światło paskowe (np. skaner Ceramill Map). Tworzą one cyfrowy obraz skanowanego obiektu składający się z milionów punktów zawieszonych w przestrzeni osi współrzędnych.
CAM (Computer Aided Manufacturing) oznacza komputerowo wspomagane wykonanie. Pod tym określeniem kryje się specjalistyczne oprogramowanie, które ma na celu zaplanowanie i zrealizowanie wykonania zaprojektowanego wirtualnie obiektu (np. Ceramill mind).

W każdym systemie CAD/CAM, poza skanerem, znajduje się frezarka(np. Ceramill motion), która na podstawie cyfrowego obrazu zęba wycina z monobloku odpowiednio zaprojektowane uzupełnienie protetyczne.

Wykład przybliży uczestnikom wspomniane techniki, pozwalając prześledzić kolejne etapy od projektu uzupełnienia protetycznego do jego wykonania.