Projekty »
Co ubiór mówi o jego użytkowniku i dlaczego to jest bardzo ważne. Zakonny dress code w sztuce chrześcijańskiej
:: Projekt K040 (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.) |
Miejsce realizacji: Collegium Joannis Pauli II (C 1038)
Adres: Lublin, Aleje Racławickie 14
(wejście do gmachu od strony ul. Łopacińskiego)
Ubiór spełnia wiele ważnych funkcji i poza oczywistym użytkowym charakterem służy także do komunikowania otoczeniu różnych treści. W życiu zawodowym i towarzyskim często musimy dostosowywać go do konkretnych wytycznych czyli stosować dress code. Szczególne znaczenie symboliczne ubiór ma w życiu osób konsekrowanych.
Wykład wprowadza w materię podwójnie skomplikowaną: symboliczny język stroju zakonnego oraz konwencjonalny sposób posługiwania się nim w sztuce chrześcijańskiej.
Geneza szat zakonnych i symbolika poszczególnych elementów tego stroju pozwoli przybliżyć odbiorcom swoisty kod, w którym kolor, krój, dodatki, a czasem pozornie drobne i ledwo dostrzegalne elementy, stanowią nośnik ważnych informacji i nie podlegają indywidualnym przekształceniom.
Uzbrojeni w tę wiedzę popatrzymy na dzieła dawnej sztuki, które okazują się pełne niespodzianek. Widzimy św. Jadwigę Śląską w skromnym welonie mniszki na głowie, okrytą wspaniałym gronostajowym płaszczem, św. Franciszka z Asyżu w habitach rozmaitych kształtów i kolorów, benedyktyńskie mniszki dzierżące na portretach pastorały. Jakie zasady obowiązują przy tworzeniu tych wizerunków? Jakie treści nam komunikują? Sztuka posługuje się własnym kodem, postaramy się objaśnić jego tajemnice.