Projekty »
Co wiesz o cyjanobakteriach?
:: Projekt UM (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.) |
Miejsce realizacji: Collegium Medicum (420)
Adres: Lublin, ul. Radziwiłłowska 11
Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z najważniejszymi informacjami na temat cyjanobakterii i ich znaczeniu dla środowiska i człowieka. W części praktycznej uczestnicy będą mieli okazję pracy z preparatami mikroskopowymi. Ponadto zapoznają się z zagrożeniami dotyczącymi toksyn sinicowych.
Cyjanobakterie (sinice), cyanoprokaryota są jednokomórkowymi organizmami.
Sinice to organizmy prokariotyczne o komórkach przeważnie większych od komórek bakterii, o barwie niebieskozielonej, niekiedy również rdzawoczerwonej, brązowej lub prawie czarnej. Cyanoprokaryota występują w wodach słodkich i morzach w fitoplanktonie, tworząc często zakwity np Aphanozomenon flos-aquae, Microcystis aeruginosa i Nodularia spumigena oraz na wilgotnych glebach, pniach drzew, skałach i w jaskiniach oraz gorących źródłach. Niektóre gatunki występują w tkankach roślin naczyniowych np. Anabaena u paproci Azolla lub u Cycas revoluta. Protoplast zróżnicowany jest na część zewnętrzną zawierającą lamelle zebrane w stosy, w których znajdują się barwniki i wewnętrzną w której występuje nukleoid.Cyanoprokaryota wyróżnia zdolność do prowadzenia fotosyntezy tlenowej w której wytwarzany jest wolny tlen.
Wiele gatunków cyanoprokaryota produkuje metabolity wtórne o działaniu toksycznym, należące do najsilniejszych biotoksyn. Producentami toksyn jest kilkadziesiąt gatunków sinic. Toksyny działają hepatotoksyczne, uszkadzając wątrobę, neurotoksyczne, podrażniając układ nerwowy, dermatotoksyczne, działając drażniąco na skórę i błony śluzowe, oraz cytotoksynie, nie ograniczają się do określonego narządu czy tkanki.