Zarejestruj

Projekty »

Czy istnieje skuteczna metoda bezpiecznego przechowywania danych? Dowiedz się!

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt PL032 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice, dziadek i babcia
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo
Forma prezentacji
pokaz, prezentacja multimedialna, wykład
Nauki i sztuki
informatyka techniczna i telekomunikacja
Przedmioty
edukacja dla bezpieczeństwa, ekonomia w praktyce, informatyka, podstawy przedsiębiorczości, technika, technologia informacyjna
Organizator
Politechnika Lubelska
Wydział Podstaw Techniki
Autor
dr Robert Lis
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Czwartek 2023-09-21 10:00 - 11:00
Wolne miejsca: 3
Idź do prezentacji on-line

Projekt ma za zadanie w przystępny sposób zainteresować uczniów bezpieczeństwem przechowywania danych. Grono odbiorców stanowić mogą uczniowie szkół podstawowych, liceum oraz technikum. Opracowanie projektu zawiera pokazania sposobów przechowywania danych takich jak filmy, zdjęcia, programy, artykuły, czasopisma oraz przypadki ich utraty. W wyniku różnych niepożądanych działań NAS, jako archiwizator umożliwiający przechowywanie danych, jest kluczowym elementem projektu.

NASy reklamowane są jako bezpieczne rozwiązania, co często powoduje, że użytkownicy rezygnują z jakiejkolwiek innej formy backupu.Czy zastosowane w NAS dyski są specjalnie konstruowane do takich rozwiązań, że ich żywotność jest większa ( większa nie oznacza wieczna), że dyski pracują np w oparciu o bezpieczną konfigurację RAID 1, RAID 5 czy RAID 6, że nawet jak jeden dysk w takiej macierzy się uszkodzi to dane są bezpieczne? Na to pytanie projekt próbuje znaleźć odpowiedź.

Na samym początku należy zaznaczyć, że macierze NAS pracują po 24h na dobę. Czasem użytkownik podłączy zasilacz np od laptopa i zamiast 12V urządzenie otrzymuje 19V itd. Problemów z NAS jest wiele, a największym jest upływający czas. Nawet zastosowanie dysków Heavy duty przeznaczonych do takich rozwiązań nie zwiększa poczucia bezpieczeństwa. Czas powoduje ich zużycie i nawet jeśli będą to 3 dyski w RAID 5 to ich zużycie będzie porównywalne. NASy w małych firmach często są umieszczone gdzieś pod biurkiem lub w szafie. Z tego powodu bywają narażone są na brak wentylacji. A ponieważ są to rozwiązania sieciowe, mogą zostać zainstalowane niemal w dowolnym miejscu. Ale czy miejsce to nie powinno być miejscem bezpiecznym pod względem kradzieży, zalania, spalenia czy zniszczenia? Zapraszam na projekt by rozwiać powyższe wątpliwości.

  • Foto
  • Foto