Zarejestruj

Projekty »

Czy musimy się bać tłuszczu w diecie?

:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII
Forma prezentacji
ćwiczenia
Nauki i sztuki
nauki medyczne
Przedmioty
biologia, chemia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
dr Agata Jarzab (kierownik),
dr Ewelina Gumbarewicz, dr Magdalena Dmoszyńska-Graniczka, mgr Anna Jaruga
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2022-09-12 09:00 - 10:00
Wolne miejsca: 15

Miejsce realizacji: Collegium Universum (S35)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 1

Inne projekty w tym miejscu

Słyszymy ciągle, że tłuszczu trzeba unikać. Jednak to nie do końca jest prawda. Potrzebujemy go jak wszystkich innych składników pokarmowych. Musimy tylko pamiętać, że pewne tłuszcze mogą nam szkodzić, a inne wręcz ratują zdrowie. Dobry tłuszcz to taki, który zawiera kwasy tłuszczowe nienasycone (NNKT), wzmacniające odporność organizmu.

Tłuszcz dostarcza energii, ale jest też nośnikiem witamin, a także chroni je przed utlenieniem. Ponadto pomaga w trawieniu oraz ułatwia przyswajanie substancji odżywczych. W skład naszych pokarmów wchodzą tłuszcze uznawane za "gorsze" i "lepsze". To zależy od rodzaju kwasów tłuszczowych, z których są zbudowane.

Kwasy nasycone znajdują się głównie w tłuszczach stałych zwierzęcych i produktach pochodzenia zwierzęcego i zgodnie z obecnie obowiązującymi zaleceniami należy je w codziennej diecie ograniczyć, bo ich spożycie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Do NNKT zalicza się kwasy z grupy omega-6 i omega-3. Znajdują się one głównie w olejach jadalnych, tłustych rybach, ale też nasionach i orzechach. Są budulcem błony komórkowej, która przepuszcza w obie strony wszelkie krążące po organizmie substancje, np. do środka hormony, a na zewnątrz produkty przemiany materii. Odsuwają ryzyko miażdżycy i zawału serca, bo obniżają poziom złego cholesterolu LDL oraz regulują poziom triacylogliceroli we krwi. Ostatnie badania wykazały, że omega-3 mogą także zahamować rozwój komórek nowotworowych w niektórych typach raka, np. jelita grubego i sutka. 

Celem naszego spotkania jest, oprócz przekazania wiedzy teoretycznej na temat tłuszczu w diecie, również pokazanie praktycznych doświadczeń związanych z wykrywaniem składników lipidowych w produktach spożywczych.