Zarejestruj

Projekty »

Czy smerfy są wśród nas?

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
przedszkole, szkoła podstawowa - klasy I-IV
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
nauki biologiczne, nauki farmaceutyczne
Przedmioty
biologia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Farmaceutyczny
Autor
mgr Łucja Walczak-Nowicka
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2022-09-13 10:00 - 11:00
Wolne miejsca: 30
Edycja zakończona
Środa 2022-09-14 10:00 - 11:00
Wolne miejsca: 30
Idź do prezentacji on-line

Na pewno każdy z Was słyszał o smerfach. Ale czy ktokolwiek z Was zastanawiał się skąd w ogóle się wzięły? Co zainspirowało twórcę tych niebieskich ludków?

Srebrzyca lub też jak ktoś woli mądrzej - Argyria to choroba powodująca, że nasze ciało staje się niebieskie niczym wcześniej wspomnianego smerfa.

Nadmiar srebra w organizmie powoduje, że nasza skóra trwale zyskuje niebieskie zabarwienie. Niebieski kolor mogą zyskać gałki oczne, a nawet narządy wewnętrzne. Brak jest dotąd skutecznych metod leczenia, a osoby chorujące na srebrzycę często borykają się z chorobami nerek oraz wątroby. Najczęściej jednak zmiana wyglądu skóry powoduje problem z samoakceptacją, czy też wykluczeniem społecznym. Za chorobę odpowiada odkładanie się jonów srebra w organizmie, dlatego też najczęściej na agryrię cierpią osoby pracujące w kopalniach srebra oraz w przemyśle jubilerskim.

Choroba występuje dość rzadko, jednak budzi spore zainteresowanie. Osoby cierpiące na srebrzycę często biorą udział w programach telewizyjnych. Należy jednak pamiętać, że mimo iż wygląd takiej osoby może, i przypomina bajkowego smerfa to jednak jest to choroba, która najczęściej prowadzi do wielu problemów społecznych oraz zdrowotnych. 

Zainteresowani? Zapraszam!

  • Foto