Zarejestruj

Projekty »

Czy sztuczna inteligencja naprawdę nam zagraża?

:: Projekt K039 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
warsztat
Nauki i sztuki
filozofia
Przedmioty
etyka, filozofia
Organizator
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Wydział Filozofii
Autorzy
dr Tomasz Łach (kierownik),
dr Łukasz Sarowski
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Środa 2023-09-20 10:00 - 11:00
Wolne miejsca: 40

Miejsce realizacji: Centrum Transferu Wiedzy (CTW 114)
Adres: Lublin, Al. Racławickie 14

Inne projekty w tym miejscu

Obecnie jednym z głównych tematów, który rozgrzewa dyskusje z pogranicza nauki, polityki i życia społecznego jest zagadnienie sztucznej inteligencji (SI). Jedni mówią o świetlanej przyszłości, która czeka ludzkość po wprowadzeniu SI na szeroką skalę, inni z kolei podnoszą alarm i ostrzegają przed zagrożeniami. Każdy z nas ma również jakieś swoje skojarzenia z tym tematem często nabudowane na filmach lub opowiadaniach science fiction. Czy te trudności da się rozwiązać banalną odpowiedzią, że rozwój SI to zarazem szanse i zagrożenia? Jak jest faktycznie?

Zajęcia będą prowadzone metodą warsztatową. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania o to: czym jest sztuczna inteligencja? Kiedy można mówić o autonomii SI? Jakie są perspektywy rozwoju SI? Czy można stworzyć kodeks etyczny dla SI?

Warsztaty kierowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy z perspektywy humanistycznej chcą dyskutować ważne społecznie tematy, rozwijać swoje umiejętności krytycznego myślenia oraz zobaczyć miejsce splotu nauk humanistycznych i ścisłych.

  • Foto