Zarejestruj

Projekty »

Czy sztuczna inteligencja obroni nas przed fake news w mediach społecznościowych?

:: Projekt U (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, studenci
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna, warsztat
Przedmioty
informatyka, wiedza o społeczeństwie
Organizator
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Wydział Filozofii i Socjologii
Autor
dr Kamil Filipek
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Środa 2021-09-22 09:00 - 10:00
Wolne miejsca: 100

Miejsce realizacji: Wydział Filozofii i Socjologii (Aula )
Adres: Lublin, Plac Marii Curie-Skłodowskiej 4

Inne projekty w tym miejscu

Portale społecznościowe stały się poligonem zmasowanych działań dezinformacyjnych realizowanych na zlecenie rządów państw, władz samorządowych, zarządów korporacji itd. Kłamstwo podane w różnej postaci i o różnym natężeniu to niezwykle skuteczna broń epoki cyfrowej, która wpisuje się w tzw. „miękkie oddziaływanie” (ang. soft power). Każdego dnia na portalach takich jak Facebook, Twitter czy Instagram pojawiają się fałszywe lub zniekształcone informacje, które sieją spustoszenie w  umysłach ludzi. Zmanipulowani i ogłupieni obywatele podejmują często nieracjonalne i niebezpieczne decyzje, które mają wpływ na ich życie.

Mimo ogólnego poruszenia wywołanego negatywnymi efektami rozprzestrzeniania się “fake news”, nie wiemy jak walczyć z dezinformacją w kanałach komunikacji elektronicznej.

Czy rozwój metod sztucznej inteligencji wykorzystywanych w analizie języka naturalnego i analizie obrazu pozwoli oczyścić media społecznościowe z fake news?

Celem niniejszego wystąpienia jest prezentacja najnowszych metod sztucznej inteligencji wykorzystywanych do zwalczania fake news w mediach społecznościowych. W  szczególności chodzi o ukazanie pułapek, które czekają na badaczy wdrażających sztuczną inteligencję do analiz komunikacji elektronicznej.

  • Foto