Zarejestruj

Projekty »

Czy wodą można przeciąć kamień? Woda jako żywioł, który przetnie wszystko

:: Projekt PL (Szczegóły)
Adresaci
przedszkole, szkoła podstawowa - klasy V-VI (P5-6), szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła ponadpodstawowa
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo, z innymi niepełnosprawnościami
Forma prezentacji
pokaz
Nauki i sztuki
inżynieria mechaniczna
Przedmioty
zajęcia techniczne
Organizator
Politechnika Lubelska
Wydział Mechaniczny
Autorzy
mgr inż. Michał Leleń (kierownik),
dr inż. Paweł Pieśko, mgr inż. Kamil Anasiewicz
Początek
Środa 2022-09-14 10:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii (102)
Adres: Lublin, ul. Nadbystrzycka 36c

Inne projekty w tym miejscu

W ramach projektu zostanie przedstawiony pokaz cięcia materiałów za pomocą obróbki hydroabrazyjnej (z wykorzystaniem wody pod wysokim ciśnieniem oraz ścierniwa). Uczestnicy pokazu będą mogli wybrać kształt, jaki zostanie wykonany.

Zastosowanie głowicy do cięcia czystą wodą pozwala na przecinanie materiałów stosunkowo miękkich, takich jak: papier, tkaniny, skóra, pianki, niektóre tworzywa sztuczne, guma i inne materiały elastyczne, żywność itp. Dokładne określenie materiałów, które można ciąć czystą wodą, jest zadaniem empirycznym. Grubość i prędkość przecinanych materiałów uzależniona jest od mocy pompy wodnej i żądanej jakości powierzchni przecinanej.

Zastosowanie głowicy do cięcia wodą z dodatkiem ścierniwa pozwala na przecinanie materiałów twardych, takich jak wszystkie gatunki stali i ich stopów, metale nieżelazne, kamienie naturalne i sztuczne, szkło organiczne i nieorganiczne, ceramika i jej pochodne, materiały kompozytowe itp. Dokładne określenie materiałów, które można ciąć wodą z dodatkiem ścierniwa, tak samo jak w przypadku cięcia czystą wodą, jest zadaniem empirycznym. Grubość i prędkość przecinanych materiałów uzależniona jest od mocy pompy wodnej i żądanej jakości powierzchni przecinanej.

  • Foto