Zarejestruj

Projekty »

Czy wodą można przeciąć kamień? Woda jako żywioł, który przetnie wszystko

:: Projekt PL036 (Szczegóły)
Adresaci
przedszkole, szkoła podstawowa - klasy I-IV, szkoła podstawowa - klasy V-VI (P5-6), szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo, z innymi niepełnosprawnościami
Forma prezentacji
pokaz
Nauki i sztuki
inżynieria mechaniczna
Przedmioty
technika
Organizator
Politechnika Lubelska
Wydział Mechaniczny
Autor
mgr inż. Michał Leleń
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2023-09-18 09:00 - 10:00
Wolne miejsca: 5
Edycja zakończona
Wtorek 2023-09-19 09:00 - 10:00
Wolne miejsca: 3
Edycja zakończona
Środa 2023-09-20 09:00 - 10:00
Wolne miejsca: 5

Miejsce realizacji: Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii (102)
Adres: Lublin, ul. Nadbystrzycka 36c

Inne projekty w tym miejscu

Podczas realizacji projektu zaprezentujemy demonstrację obróbki hydroabrazyjnej - innowacyjnej techniki cięcia materiałów za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem i ścierniwa. Uczestnicy pokazu będą mieli możliwość wyboru kształtu, który zostanie dla nich wycięty.

Głowica do cięcia czystą wodą jest efektywna w przecinaniu materiałów o mniejszej twardości, takich jak papier, tkaniny, skóra, pianki, niektóre tworzywa sztuczne, guma, elastyczne materiały czy żywność. Określenie dokładnej gamy materiałów, które można obrabiać tą metodą, wymaga doświadczenia i praktyki. Prędkość cięcia zależą od mocy pompy wodnej oraz oczekiwanej jakości powierzchni cięcia.

Z kolei zastosowanie głowicy do cięcia wodą z dodatkiem ścierniwa umożliwia przecinanie materiałów twardych, takich jak różne rodzaje stali, ich stopów, metale nieżelazne, kamienie naturalne i sztuczne, szkło - zarówno organiczne, jak i nieorganiczne, ceramikę, jej pochodne oraz materiały kompozytowe. Podobnie jak w przypadku cięcia czystą wodą, określenie materiałów możliwych do cięcia wodą z dodatkiem ścierniwa jest empiryczne. Grubość i prędkość cięcia zależą tu również od mocy pompy i pożądanej jakości powierzchni cięcia.