Zarejestruj

Projekty »

Czynniki matczyne jako markery predykcji stanu przedrzucawkowego i nadciśnienia ciążowego

:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), studenci
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
nauki medyczne
Przedmioty
medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
dr Adrianna Kondracka (kierownik),
dr Aleksandra Stupak
Początek
Poniedziałek 2022-09-12 09:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Collegium Medicum (042)
Adres: Lublin, ul. Radziwiłłowska 11

Inne projekty w tym miejscu

Nadciśnienie ciążowe (PIH - pregnancy induced hypertension, GH - gestational hypertension) i stan przedrzucawkowy(PE - preeclampia) stanowią jedną z głównych przyczyn zachorowalności i śmiertelności u ciężarnych. Stan przedrzucawkowy wikła 2,8% ciąż w krajach rozwijających się i stanowi przyczynę 63 000 zgonów ciężarnych kobiet rocznie.. W ostatnich latach prowadzi się wiele badań próbujących wyjaśnić to zjawisko i wyselekcjonować ciężarne, u których ryzyko wystąpienia nadciśnienia ciążowego i stanu przedrzucawkowego jest wyższe niż populacyjne. Z uwagi na powszechność diagnostyki prenatalnej między 11.0 a 13.6  hbd badacze zajmujący się tym zagadnieniem kierują swoje zainteresowania właśnie na ten okres ciąży. 

W czasie każdej wizyty ciężarnej u lekarza prowadzącego powinien być wykonywany pomiar ciśnienia tętniczego krwi. W trakcie ciąży w warunkach hiperkinetycznego krążenia u ciężarnej kobiety, zalecane jest określenie ciśnienia rozkurczowego na podstawie IV fazy tonów Korotkowa (ściszenie tętna). Najlepszym parametrem predykcyjnym PE jest średnie ciśnienie tętnicze krwi (MAP).

U pacjentek z ciążą  powikłaną wczesną lub późną preeklampsją lub nadciśnieniem tętniczym średnie ciśnienie tętnicze mierzone w 11.0-13.6 hbd jest wyższe w porównaniu z grupą zdrowych ciężarnych. 

Nieprawidłowa implantacja trofoblastu, a w konsekwencji niepełna przemiana tętnic spiralnych w tętnice spiralno-maciczne, może być przyczyną wzrostu oporu w tętnicach macicznych, dlatego współczynnik pulsacji wydaje się być najlepszym parametrem wczesnej diagnostyki stanu przedrzucawkowego. 

Zastosowanie metod regresji logistycznej wykorzystującej równocześnie matczyne czynniki ryzyka (rasa afroamerykańska, nadciśnienie tętnicze przewlekłe, podwyższone BMI, wywiad w kierunku PE i GH oraz rodzinne występowanie tych chorób), ciśnienie tętnicze i wartości PI tętnic macicznych w 11.0-13,6 hbd znacząco poprawiło predykcję  stanu przedrzucawkowego w porównaniu z niezależną analizą tych parametrów.