Projekty »
Fizyczne podstawy zastosowania naturalnych źródeł energii
:: Projekt UP133 (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.) |
Miejsce realizacji: Uniwersytet Przyrodniczy - Rektorat (6)
Adres: Lublin, ul. Akademicka 13
Energia pochodząca z naturalnych i odnawialnych źródeł obejmuje energię wodną rzek, mórz i oceanów, energię wiatru, promieniowania słonecznego, źródła geotermalne, biomasę występującą w postaci form pierwotnych oraz bardziej użyteczne rodzaje tj. energia wiatru, która jest zamieniana na energię mechaniczną silnika wiatrowego, a następnie w energię elektryczną poprzez generator energii elektrycznej. Energia cieplna słoneczna i geotermalna zamieniana jest w energię mechaniczną, gromadzona w odpowiednich magazynach energii lub wykorzystywana bezpośrednio przez odbiorcę. Energia promieniowana słonecznego w zakresie widzialnym, podlega konwersji na energię elektryczną za pomocą fotoogniw. Biomasa może być spalana w ekologicznych systemach energetycznych, służyć do produkcji biopaliw (biodiesla i bioetanolu) z alg hodowlanych w odpowiednich bioreaktorach.
Pozyskiwanie energii ze źródeł naturalnych zostało opanowane technologicznie, chociaż wydajność i dostępność poszczególnych źródeł nie jest jednakowa. Jest to związane m.in. z koniecznością coraz wydajniejszych i dostępnych sposobów magazynowania energii pochodzącej z naturalnych i odnawialnych źródeł. Wraz z postępem prac naukowo-badawczych i rozwojem praktycznych metod uzyskiwania energii efektywność ta ciągle rośnie.
Szerokie wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych jest jednym z istotnych komponentów zrównoważonego rozwoju przynoszącym wymierne efekty ekologiczno-energetyczne.
Plan spotkania:
Wykład w formie krótkiej prezentacji (ok.20 min) wszystkich rodzajów odnawialnych źródeł energii (OZE). Prezentacja na pracowni „Fizycznych Podstaw OZE” sala 6, trzech modeli w czasie pracy w formie warsztatów, z możliwością wykonywania pomiarów przez uczestników pokazu:
- Pomiar zależności mocy prądnicy turbiny wiatrowej od kąta ustawienia osi i płatów śmigła w stosunku do kierunku strumienia powietrza dla modelu elektrowni wiatrowej
- Model turbiny elektrowni wodnej
- Model baterii fotoelektrycznej
Dla chętnych (po zajęciach): nowe technologie OZE, trendy rozwojowe, energetyka rozproszona, układy hybrydowe itp.
Na końcu: pytania i dyskusja dla chętnych uczestników
Prezentacja zostanie przedstawiona na Pracowni Fizycznych Podstaw Odnawialnych Źródeł Energii nr 6 w Katedrze Biofizyki.