Zarejestruj

Projekty »

Fluorki - związki, które zmieniły nauki medyczne

:: Projekt UM111 (Szczegóły)
Adresaci
studenci
Forma prezentacji
wykład
Nauki i sztuki
nauki biologiczne
Przedmioty
medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarsko-Dentystyczny
Autorzy
dr hab. Małgorzata Sikorska-Jaroszyńska (kierownik),
dr Agnieszka Skawińska - Bednarczyk, dr Artur Michałowski
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2023-09-19 12:00 - 13:00
Brak wolnych miejsc

Miejsce realizacji: Uniwersyteckie Centrum Stomatologii w Lublinie (325 - Katedra i Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego)
Adres: Lublin, ul. Doktora Witolda Chodźki 6

Inne projekty w tym miejscu

Pierwszym poznanym związkiem fluoru był fluoryt, substancja stosowana jako topnik, a opisana w 1529 roku przez Georgiusa Agricole.Drugim odkrytym związkiem fluoru był kwas fluorowodorowy odkryty w 1771 roku przez Karla Wilhelma Scheele. Podczas wykładu uczestnicy dowiedzą się czym jest fluor, kto i kiedy, go wyodrębnił i jakie są jego właściwości. Ten gaz stanowi aż 99,9% masy skorupy ziemskiej więc z pewnością warto go bliżej poznać! Wykład przybliży też wiedzę dotyczącą głównych minerałów fluoronośnych: fluoryt (CaF2), kriolit, fluoroapatyt oraz topaz i związane z nimi ciekawostki np.: jaki jest związek między fluorkami a wybuchami wulkanów?

W czasie spotkania uczestnicy uzyskają informację, kto w 1901 roku zaobserwował pozytywną rolę fluoru w walce z chorobą próchnicową, co to jest "szkliwo plamkowe" i na czym polega zjawisko fluorozy, oraz dlaczego Fryderic McKay nadał temu zjawisko nazwę  „colorado brown stains”. Prezentacja przedstawi również zalety fluoru i jego rolę we współczesnej stomatologii. Serdecznie zapraszamy!