Projekty »
Francuskie gesty i grymasy. O różnicach międzykulturowych na przykładzie komunikacji pozawerbalnej
:: Projekt U (Szczegóły) | |
Początek |
Wtorek 2023-09-19 09:00 Edycja zakończona |
Miejsce realizacji: Wydział Filologiczny i Wydział Historii i Archeologii (24B NH)
Adres: Lublin, Plac Marii Curie-Skłodowskiej 4a
Projekt ma charakter warsztatów. Rozwiązując quiz oparty o nagrania dźwięków i zachowań pozajęzykowych, uczestnicy poznają niewerbalne sposoby komunikacji typowe dla francuskiego obszaru kulturowego, następnie samodzielnie oraz w niewielkich grupach przygotowują scenki według ramowego scenariusza, wykorzystując wcześniej poznane pozawerbalne narzędzia językowe. Na zajęciach uczestnikom zostaną przybliżone zagadnienia dotyczące różnic międzykulturowych w obszarze mimiki, gestów, sygnałów dźwiękowych i onomatopei. Wykazane zostanie znaczenie właściwego odbioru i wykorzystania komunikacji niewerbalnej dla poprawnego rozumienia i wyrażania się w języku obcym. Na zajęciach zostaną poruszone następujące tematy:
- Rytuały i zwyczaje związane z powitaniem – uczestnicy będą mogli zaobserwować właściwe dla Francuzów zachowania w trakcie powitania i pierwszego spotkania, kluczowe dla rozpoczęcia i utrzymania skutecznej komunikacji językowej
- Gesty i miny najczęściej stosowane przez Francuzów i ich polskie odpowiedniki – zajęcia pozwolą uczestnikom zapoznać się z konkretnymi przykładami zastosowania komunikacji niewerbalnej w języku obcym
- Znaczące dźwięki i onomatopeje francuskie – w ramach zajęć będzie można odkryć świat dźwięków współtworzących francuski system językowy.
Projekt pozwala odkryć, że niewerbalny wymiar wypowiedzi, choć łatwo dostrzegalny, bywa niedoceniany w procesie uczenia się języka obcego. Zajęcia, łącząc elementy nauki drugiego języka i studiów nad kulturą, pozwalają również zastanowić się, do czego może prowadzić nieznajomość różnic kulturowych na poziomie pozawerbalnym.
- - - - - - - - -
Źródło zdjęcia: Pete Linforth z Pixabay.