Projekty »
Grunt to wiedza – poznaj sekrety gleby
:: Projekt IA005 (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.) |
Miejsce realizacji: Instytut Agrofizyki PAN (B211)
Adres: Lublin, ul. Doświadczalna 4
Zapraszamy na nasze warsztaty gdzie zapoznamy Państwa z podstawowymi tematami z zakresu gleboznawstwa. „Grunt to wiedza – poznaj sekrety gleby” zapraszają uczestników w podróż pełną naukowych odkryć i eksperymentów, które odkryją tajemnice gleby i jej znaczenie dla przyszłych generacji.
Badania dotyczące właściwości gleb są prowadzone od wielu lat w ośrodkach naukowych na całym świecie przy użyciu różnych technik i urządzeń badawczych. Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie również skupia się na analizie właściwości gleb oraz poszukiwaniu sposobów poprawy ich jakości w celu zwiększenia plonów zbóż, owoców i warzyw.
Podczas warsztatów przedstawimy uczestnikom podstawowe doświadczenia odkrywające tajemnice chemiczne gleby. Wspólnie również odpowiemy na pytania:
- Po co nam gleba?
- Jakie są główne składniki gleb? Jakie pełnią funkcje?
- Czy gleba jest kwaśna czy zasadowa?
- Ile wody może zatrzymać gleba? Co zrobić by polepszyć jej właściwości i przeciwdziałać suszy?
W ramach warsztatów wyjdziemy razem naprzeciw tajemnicom jakie kryje gleba. Poznając właściwości gleb zyskamy większą świadomość, jak żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.
Warsztaty „Grunt to wiedza – poznaj sekrety gleby” mają na celu prowadzenie uczestników krok po kroku przez różnorodne doświadczenia aż do dyskusji, której celem jest wspólne wypracowanie definicji pojęcia "gleba". Poprzez tę pasjonującą podróż po świecie gleby, uczestnicy będą mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy, rozwinięcia umiejętności badawczych i zrozumienia, jak nauka może przyczynić się do tworzenia zrównoważonej przyszłości dla naszej planety.
Dołącz do nas na „Grunt to wiedza – poznaj sekrety gleby” i odkryj fascynujący potencjał gleby w nauce dla przyszłości!
Udział Instytutu Agrofizyki PAN w XX Lubelskim Festiwalu Nauki finansowany jest ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu pod nazwą "Społeczna Odpowiedzialność Nauki" - nr projektu POPUL/SP/0372/2023/01.