Zarejestruj

Projekty »

Homo sapiens neanderthalensis. ONLINE

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt K066 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, studenci
Forma prezentacji
dyskusja, prezentacja multimedialna, wykład
Nauki i sztuki
nauki biologiczne
Przedmioty
biologia, chemia, edukacja medialna, filozofia, geografia, historia, historia i społeczeństwo, przyroda, wiedza o kulturze, wiedza o społeczeństwie
Organizator
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Wydział Filozofii
Autor
dr Andrzej Zykubek
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2021-09-21 11:00 - 12:00
Wolne miejsca: 40
Idź do prezentacji on-line

Choć długo uważaliśmy go za tępego prymitywa, to jemu zawdzięczamy nasz europejski wygląd: białą skórę, jasne włosy i niebieskie oczy. Żyliśmy ze sobą, kochaliśmy się, kłóciliśmy. Od kilku lat wiemy, że jesteśmy genetycznymi mieszańcami wczesnego Homo sapiens i neandertalczyka.

Najnowsze badania pozwalają z kolei na wyciągniecie wniosku, że zamieszkujący Eurazję neandertalczycy posiadali już to coś, co uznajemy za największy sukces i element wyróżniający dla naszej cywilizacji. Zanim na nasz kontynent przywędrował wczesny Homo sapiens neandertalczycy tworzyli ozdoby i dzieła sztuki (rzeźby i naskalne obrazy), ozdabiali swoje ciała i czcili zmarłych, opracowali podstawy technologii chemicznej (np. wyrabiali organiczne kleje [także w warunkach beztlenowych] i pozyskiwane ze sproszkowanych minerałów chemiczne „zapałki”), produkowali skręcane z naturalnych włókien powrozy, mieszkali w jaskiniach, które bardzo często było podzielone na sektory kuchenne, sypialnie i spiżarnie etc.

  • Czy to oznacza, że neandertalczycy potrafili planować i wyciągać wnioski ze swoich obserwacji?
  • Czy byli twórcami proto-kultury i religii naturalnej?
  • Czy wobec tego największe osiągnięcia adaptacyjne i cywilizacyjne ludzi (kult zmarłych, sztuka, myślenie abstrakcyjne) mogą nie być „oryginalnymi” wynalazkami Homo sapiens sapiens?
  • Foto