Zarejestruj

Projekty »

I Ty zostaniesz Rzymianinem. Rekonstrukcja historyczna w badaniach świata antycznego

:: Projekt U117 (Szczegóły)
Adresaci
przedszkole, szkoła podstawowa - klasy I-IV, szkoła podstawowa - klasy V-VI (P5-6), szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa, studenci, tylko dla nauczycieli, rodzice, dziadek i babcia, przedsiębiorca, samorządowiec, pracownik innej uczelni
Dla niepełnosprawnych
niedosłyszących
Forma prezentacji
doświadczenie, piknik naukowy - stoisko
Nauki i sztuki
historia
Przedmioty
historia, historia i społeczeństwo
Organizator
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Wydział Historii i Archeologii
Autorzy
dr hab., prof. uczelni Dariusz Słapek (kierownik),
mgr Łukasz Sędyka, mgr Katarzyna Brzyska
Początek
Sobota 2023-09-23 10:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Lubelski Piknik Naukowy (stoisko piknikowe)
Adres: Lublin, ul. Dworcowa 11

Inne projekty w tym miejscu

Projekt pt. I Ty zostaniesz Rzymianinem. Rekonstrukcja historyczna w popularyzacji i badaniach świata antycznego oparty będzie na prezentacji licznych przedmiotów i różnych akcesoriów antycznych przygotowanych przez członków istniejącego już ponad 20 lat w Instytucie Historii UMCS Koła Naukowego Amatorów Antyku. Tak długie trwanie tej studencko-doktorancko-absolwenckiej wspólnoty zaowocowało powołaniem Stowarzyszenia na Rzecz Popularyzacji Kultury Antycznej „Hellas et Roma”. Jego wieloletnim prezesem jest Łukasz Sędyka, a prezesem honorowym pozostaje dr hab. Dariusz Słapek, prof. UMCS.

To długie trwanie wpływa nie tylko na liczbę zgromadzonych rzymskich artefaktów wykonywanych z wielką dbałością o zachowanie wszelkich realiów historyczno-technologicznych, ale ma też ogromne znaczenie, jeśli chodzi o wypracowanie sprawdzonych metod prowadzenia rzetelnej narracji historycznej „o antycznym Rzymie”. Przekonuje ona do wielkości Imperium Romanum prezentowanymi przedmiotami reprezentującymi wielorakie aspekty funkcjonowania państwa rzymskiego. Członkowie Koła i Stowarzyszenia są zatem niekwestionowanymi mistrzami nowoczesnej edukacji poznawania przeszłości w najbardziej spektakularnej formie, ale też organoleptycznie, wszystkimi zmysłami, dotykiem, powonieniem, smakiem...

Po latach takich doświadczeń, często prób i błędów pasjonaci antycznego Rzymu wspomagający ciągle swą wiedzę w oparciu o badania naukowe, coraz częściej są w stanie uzupełniać, korygować lub weryfikować istniejące w nauce ustalenia. Dzieje się to oczywiście w ograniczonym wymiarze, ale refleksje będące efektem wielokrotnego zakładania i wykorzystania pancerza legionisty rzymskiego, naśladowania gladiatorów walczących na arenach amfiteatrów w hełmach mocno ograniczających widoczność,  codziennego wykorzystywania wojskowych sandałów, oświetlania pomieszczeń lampkami oliwnymi daje niepowtarzalną szansę, aby uzupełniać miałkie informacje źródłowe dotyczących mocno trywializowanych aspektów życia legionisty i zwykłego mieszkańca Imperium. Chcemy poprzez nasz projekt dać takie same szanse na odkrywanie i tworzenie własnych sądów/hipotez/supozycji w zakresie wiedzy o starożytnym Rzymie. 

Wszystkie artefakty zarówno te cywilne, jak i wojskowe będą do pełnej – ograniczonej jedynie względami bezpieczeństwa – dyspozycji uczestników projektu. Będzie można nie tylko o nie pytać, ale brać do rąk i poznawać za pomocą wszelkich zmysłów.

Oby te doświadczenia zaowocowały zupełnie nowym hipotezami w zakresie dziejów antycznego świata!  

ZAPRASZAMY!
I TY ZOSTANIESZ RZYMIANINEM!

- - - - - - - - - 

Źródło zdjęć: zasoby własne.

  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto