Zarejestruj

Projekty »

„Inteligentne leki” – preparaty o przedłużonym uwalnianiu

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, studenci
Forma prezentacji
wykład
Nauki i sztuki
nauki chemiczne, nauki farmaceutyczne
Przedmioty
biologia, chemia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
dr hab. Mariusz Świąder (kierownik),
dr Halina Szymczyk, dr Katarzyna Świąder, Darin Munir
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Czwartek 2021-09-23 15:00 - 16:00
Wolne miejsca: 28
Idź do prezentacji on-line

Współczesna medycyna w dużej mierze opiera się na leczeniu farmakologicznym.  Codziennie miliony ludzi zażywa „tony” leków. Niejednokrotnie, zdarza się, że ten sam pacjent na śniadanie, obiad oraz kolację musi połknąć kilkadziesiąt tabletek. Tak koszmarnie duże ilości „pigułek” przyczyniają się bardzo często do występowania działań niepożądanych, przede wszystkim ze strony układu pokarmowego. Ponadto, konieczność częstego zażywania leków ogranicza mobilność pacjentów, sprowadzając cały plan dnia na okresy przed- i po- przyjęciu leków.

Przynajmniej częściowym rozwiązaniem tych problemów jest wprowadzenie do terapii leków o przedłużonym uwalnianiu, przyjmowanych raz (maksymalnie dwa razy) na dobę.

Działania preparatów o przedłużonym uwalnianiu jest również łatwiejsze do kontroli ze względu na przewidywalną, wydłużoną w czasie ich farmakokinetykę.

W projekcie przedstawione zostaną najczęściej stosowane preparaty o przedłużonym uwalnianiu pod kątem właściwości farmaceutycznych tych związków, wskazania do ich stosowania, przeciwwskazania oraz różnice między nimi implikujące wpływ na zastosowanie kliniczne.