Zarejestruj

Projekty »

Jak czytać "Kompendium zespołów i rzadkich chorób dziecięcych" Zbysława Kopyścia i jak korzystać z baz OMIM i Orphanet by uzyskać informacje o chorobach rzadkich?

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt K099 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice, dziadek i babcia, przedsiębiorca, samorządowiec, pracownik innej uczelni
Dla niepełnosprawnych
niedowidzących, niedosłyszących, niepełnosprawnych ruchowo, z innymi niepełnosprawnościami
Forma prezentacji
pokaz, wykład
Nauki i sztuki
nauki biologiczne, nauki medyczne, nauki o zdrowiu
Przedmioty
biologia, język angielski, język francuski, język łaciński i kult. ant., język niemiecki, język obcy (inny), język polski, medycyna, ochrona zdrowia, technologia informacyjna
Organizator
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Wydział Medyczny
Autorzy
dr Michał Skoczylas (kierownik),
Aleksandra Pietrzak, Natalia Czajka, Lena Sadurska
Początek
Czwartek 2024-09-19 17:00
Edycja zakończona
Idź do prezentacji on-line

Krótki wykład z pokazem jak czytać "Kompendium zespołów i rzadkich chorób dziecięcych" Zbysława Kopyścia i jak korzystać z baz OMIM i Orphanet by uzyskać informacje o chorobach rzadkich ma na celu zapoznanie Słuchaczy z tymi źródłami informacji o chorobach rzadkich oraz sposobami ich wykorzystania w praktyce lekarskiej, w trakcie poszukiwań informacji o tych chorobach rozpoznawanych u osób chorych oraz w procesie poznawania treści dydaktycznych z zakresu biologii i medycyny a także w pracy nauczyciela. Zespół autorów niniejszego wykładu i pokazu przedstawi dawne "Kompendium zespołów i rzadkich chorób dziecięcych" Zbysława Kopyścia oraz stale aktualizowane bazy OMIM i Orphanet.

Zainteresowanym Słuchaczom posłużyć może artykuł Michała Skoczylasa pt. "35 lat Kompendium zespołów i rzadkich chorób dziecięcych pod redakcją doktora Zbysława Kopyścia" opublikowany w czasopiśmie "Pediatria Polska" w 2015 roku (90;2:161-164), ISSN 0031-3939, https://doi.org/10.1016/j.pepo.2015.01.008 (https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0031393915000396) napisany z języku polskim (z abstraktem w języku angielskim) oraz strony internetowe z tytułowymi bazami danych dostępne pod adresami https://www.omim.org oraz https://www.orpha.net.

Zarówno "Kompendium ... " jak i bazy OMIM oraz Orphanet posiadają odnośniki do artykułów naukowych. Studenckie Koło Naukowe Anatomii Klinicznej przy Instytucie Podstawowych Nauk Medycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprasza na spotkanie z dawną i współczesną literaturą medyczną na temat chorób rzadkich.