Projekty »
Jak czytać "Kompendium zespołów i rzadkich chorób dziecięcych" Zbysława Kopyścia i jak korzystać z baz OMIM i Orphanet by uzyskać informacje o chorobach rzadkich?
:: Projekt K099 (Szczegóły) | |
Początek |
Czwartek 2024-09-19 17:00 Edycja zakończona |
Idź do prezentacji on-line |
Krótki wykład z pokazem jak czytać "Kompendium zespołów i rzadkich chorób dziecięcych" Zbysława Kopyścia i jak korzystać z baz OMIM i Orphanet by uzyskać informacje o chorobach rzadkich ma na celu zapoznanie Słuchaczy z tymi źródłami informacji o chorobach rzadkich oraz sposobami ich wykorzystania w praktyce lekarskiej, w trakcie poszukiwań informacji o tych chorobach rozpoznawanych u osób chorych oraz w procesie poznawania treści dydaktycznych z zakresu biologii i medycyny a także w pracy nauczyciela. Zespół autorów niniejszego wykładu i pokazu przedstawi dawne "Kompendium zespołów i rzadkich chorób dziecięcych" Zbysława Kopyścia oraz stale aktualizowane bazy OMIM i Orphanet.
Zainteresowanym Słuchaczom posłużyć może artykuł Michała Skoczylasa pt. "35 lat Kompendium zespołów i rzadkich chorób dziecięcych pod redakcją doktora Zbysława Kopyścia" opublikowany w czasopiśmie "Pediatria Polska" w 2015 roku (90;2:161-164), ISSN 0031-3939, https://doi.org/10.1016/j.pepo.2015.01.008 (https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0031393915000396) napisany z języku polskim (z abstraktem w języku angielskim) oraz strony internetowe z tytułowymi bazami danych dostępne pod adresami https://www.omim.org oraz https://www.orpha.net.
Zarówno "Kompendium ... " jak i bazy OMIM oraz Orphanet posiadają odnośniki do artykułów naukowych. Studenckie Koło Naukowe Anatomii Klinicznej przy Instytucie Podstawowych Nauk Medycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprasza na spotkanie z dawną i współczesną literaturą medyczną na temat chorób rzadkich.