Zarejestruj

Projekty »

Jak rozwiązać problemy wagi ciężkiej? Dekalog profilaktyki nadwagi i otyłości u dzieci

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt UM149 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa, rodzice, dziadek i babcia
Forma prezentacji
dyskusja, prezentacja multimedialna, warsztat
Nauki i sztuki
nauki medyczne, nauki o zdrowiu
Przedmioty
biologia, muzyka, ochrona zdrowia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
dr Paulina Krawiec (kierownik),
prof. Elżbieta Pac-Kożuchowska
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2023-09-19 13:00 - 14:00
Wolne miejsca: 29
Idź do prezentacji on-line

Dane epidemiologiczne wskazują, że w zatrważającym tempie wzrasta liczba osób z nadwagą i otyłością. W szczególności ten niebezpieczny trend jest zauważalny w grupie dzieci oraz młodzieży.  Badania przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie wykazało, że problem nadwagi i otyłości dotyczy aż 35% ośmiolatków.

Otyłość jest poważnym problemem zdrowotnym prowadzącym do szeregu powikłań i schorzeń z nią związanych. Ryzyko wystąpienia niekorzystnych następstw otyłości zależy nie tylko od stopnia otyłości, ale także od rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Każdy nadmiarowy kilogram zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, stłuszczenia wątroby, miażdżycy i chorób układu krążenia czy choroby zwyrodnieniowej stawów. W konsekwencji tych schorzeń osoby otyłe żyją krócej, a jakość ich życia jest niższa niż osób z prawidłową masą ciała. Szczególnie niepokoi fakt, że powikłania otyłości występują u coraz młodszych osób, a świadomość konsekwencji otyłości w społeczeństwie jest niewielka.

Główną przyczyną nadwagi i otyłości jest nieprawidłowy styl życia, na który składają się przede wszystkim złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej. Są to czynniki w pełni modyfikowalne, zależne od naszych codziennych decyzji. Niestety świadomość wpływu wyborów dokonywanych na zakupach czy odnośnie formy spędzania wolnego czasu na ryzyko rozwoju otyłości i innych chorób cywilizacyjnych jest niewielka.

Celem warsztatów jest zwiększenie wiedzy na temat ryzyka jakie niesie za sobą nadwaga i otyłość w dzieciństwie oraz wskazanie form profilaktyki, które każdy może wprowadzić w swoje życie.

W trakcie pierwszej części warsztatów w interaktywny sposób wyjaśnimy jaka jest różnica między nadwagą i otyłością i w jaki sposób dochodzi do ich rozwoju. W części praktycznej warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość wykorzystania narzędzi do rozpoznawania otyłości. Wyjaśnimy czym są wskaźniki BMI i WHR oraz czy można je wykorzystać w rozpoznawaniu otyłości u dzieci. W finale zaprezentujemy jak zmodyfikować codzienne nawyki, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości. Przedstawimy praktyczne zasady komponowania odpowiednio zbilansowanej diety dziecka. Obalimy popularne mity na temat żywienia. Podpowiemy czym kierować się w wyborze podstawowych produktów żywnościowych i na co zwracać uwagę, czytając ich etykiety. Przeprowadzimy dyskusję z uczestnikami jak uchronić się przed otyłością i jej konsekwencjami.