Zarejestruj

Projekty »

Jasna i ciemna strona medycznej marihuany

:: Projekt UM164 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII, szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
nauki farmaceutyczne, nauki medyczne
Przedmioty
biologia, ochrona zdrowia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Farmaceutyczny
Autorzy
dr hab. Marta Kruk-Słomka (kierownik),
prof. dr hab. Grażyna Biała, dr hab. Joanna Listos
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Czwartek 2024-09-19 11:00 - 12:00
Wolne miejsca: 13

Miejsce realizacji: Collegium Pharmaceuticum (36)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 4a

Inne projekty w tym miejscu

Konopie (Cannabis sativa) są obecnie jedną z najbardziej kontrowersyjnych roślin w medycynie XXI wieku. Wciąż nieustannie trwał, trwa i pewnie będzie trwał okres walki pomiędzy przeciwnikami i zwolennikami konopi. Z jednej strony badania przedkliniczne i kliniczne potwierdzają korzyści lecznicze przetworów konopi (m.in. marihuany),   z drugiej strony ze względu na ich właściwości odurzające pojawiają się obawy co do „niemedycznego” celu ich stosowania.
Zażywanie okazjonalne przetworów konopi nie powoduje wystąpienia poważnych działań niepożądanych. Regularne używanie marihuany i innych przetworów konopi wiąże się jednak z powstaniem tolerancji na ich działanie, a także z ryzykiem rozwoju uzależnienia psychicznego, czy tzw. zespołu amotywacyjnego. Z drugiej strony, badania naukowe potwierdzają skuteczność terapeutyczną zarówno związków izolowanych z konopi, jak i tych syntetyzowanych na ich wzór, w wielu jednostkach chorobowych, m.in. chorobach neurodegeneracyjnych, padaczce, stwardnieniu rozsianym, nowotworach.
Biorąc pod uwagę powyższe dane trudno jest w jednoznaczny sposób ocenić wpływ marihuany na organizm ludzki. Prezentowany projekt ma na celu przedstawienie Państwu marihuany z rzetelnego i naukowego punktu widzenia.

  • Foto