Zarejestruj

Projekty »

Kim jest farmaceuta?

:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, studenci, dziadek i babcia
Forma prezentacji
ćwiczenia, dyskusja, pokaz, prezentacja multimedialna, wykład
Nauki i sztuki
nauki farmaceutyczne
Przedmioty
ochrona zdrowia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Farmaceutyczny
Autorzy
dr Anna Kijewska (kierownik),
dr hab. Anna Serefko, dr hab. Aleksandra Szopa, dr Sylwia Wośko, dr Dorota Dwornicka
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2021-09-21 08:00 - 09:00
Wolne miejsca: 20

Miejsce realizacji: Collegium Universum (121)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 1

Inne projekty w tym miejscu

Dzisiejszy farmaceuta zajmuje się nie tylko produkcją czy wydawaniem leków, ale również może doradzać w kwestiach związanych z farmakoterapią oraz ochroną i promocją zdrowia. Dlatego warto dowiedzieć się w czym może pomóc osoba w białym fartuchu w aptece? Czy tylko zrealizuje receptę, wyda leki, pobierze opłatę? Czy może warto dowiedzieć się czegoś więcej? Skorzystać z wiedzy i doświadczenia? 

Dziś do apteki przychodzimy nie tylko po to, by zakupić leki, wyroby medyczne, suplementy diety, zioła czy domowy sprzęt medyczny, ale również po to, by otrzymać fachową poradę farmaceuty.

Farmaceuta może przygotować lek zwany recepturowym, są to leki przygotowywane na podstawie receptury przepisanej przez lekarza i dostosowanej do potrzeb konkretnego pacjenta.

Farmaceuta jest również osobą wykształconą w kierunku poradnictwa na temat zdrowego stylu życia oraz udzielania pomocy pacjentom w przypadku drobnych dolegliwości: np. w przypadku zranienia, lekkiej infekcji, dolegliwości pokarmowych oraz  problemów dermatologicznych. Na podstawie wywiadu dobierze odpowiednie leki  bądź zaleci w przypadku niepokojących objawów pilną konsultację z lekarzem.

W sytuacji  zagrożenia zdrowia i życia pacjenta oraz w przypadku, gdy pacjentowi braknie leku stosowanego przewlekle farmaceuta może wystawić tzw receptę farmaceutyczną.