Projekty »
Kolorowe analizy wody
:: Projekt UP205 (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.) |
Miejsce realizacji: Uniwersytet Przyrodniczy - ul. S. Leszczyńskiego 7 (204)
Adres: Lublin, ul. S. Leszczyńskiego 7
Warsztaty laboratoryjne mają na celu zainteresowanie chemią dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą dziedziną nauki.
W obliczu ostatnich zmian klimatu woda staje się coraz cenniejszym zasobem środowiska. Na skutek susz mamy jej coraz mniej. Dodatkowo, pogarsza się jej jakość. Powodów jest kilka. Zmiany klimatu przyczyniają się do wysychania jezior i rzek, zwiększania koncentracji zanieczyszczeń, zaś wysoka temperatura dodatkowo przyspiesza zachodzące procesy biologiczne. Negatywny wpływ na jakość wody mają również elementy życia codziennego, takie jak, np. korzystanie z płynów do mycia naczyń czy proszków do prania. Zawarte w środkach czystości fosforany przyspieszają eutrofizację rzek. Wykorzystywane w rolnictwie nawozy spływają z pól i dostają się do rzek, zwiększając stężenie azotanów. Rozwiązaniem problemu zanieczyszczenia wód nie jest jednak eliminacja środków czystości czy nawozów, ale wykorzystywanie ich świadomie i rozważnie.
Podczas pokazu każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie przeprowadzić podstawowe, kolorymetryczne analizy chemiczne wody zanieczyszczonej różnymi związkami. Zabawy będą obejmowały m.in. oznaczenie pH za pomocą fenoloftaleiny czy badanie zawartość fosforanów i azotu amonowego.