Zarejestruj

Projekty »

Komputer do zadań specjalnych, bez monitora, myszy i klawiatury czyli do czego służy sterownik PLC

:: Projekt UP (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
ćwiczenia, prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
automatyka, elektronika i elektrotechnika
Przedmioty
informatyka, zajęcia techniczne
Organizator
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Inżynierii Produkcji
Autorzy
dr inż. Piotr Makarski (kierownik),
dr inż. Marek Ścibisz, mgr inż. Piotr Ścibisz
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2022-09-12 09:00 - 10:00
Wolne miejsca: 20
Edycja zakończona
Poniedziałek 2022-09-12 10:00 - 11:00
Brak wolnych miejsc

Miejsce realizacji: Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowe Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej (156)
Adres: Lublin, ul. Głęboka 28

Inne projekty w tym miejscu

Dzisiejszy świat trudno sobie wyobrazić bez komputerów. Spotykamy je w każdej niemal dziedzinie życia. Ponieważ komputery nigdy się nie męczą, za to szybko liczą dlatego doskonale nadają się do zastosowań w układach sterowania i automatyki. Na szerszą skalę automatyzacja procesów przemysłowych i sterowania maszynami była możliwa wraz z rozwojem elektroniki a zwłaszcza techniki cyfrowej. Początkowo układy sterowania zawierały często ogromne ilości elementów elektromechanicznych i elektronicznych połączonych ze w bloki funkcjonalne. Bloki te zbierały sygnały z czujników, przetwarzały dane, dokonywały niezbędnych obliczeń i wysyłały sygnały do elementów wykonawczych. Niestety takie rozwiązania są kosztowne i bardzo trudne w rozbudowie i modyfikacji. Dlatego obecnie rolę układu sterowania może pełnić komputer. Ponieważ sterowanie elementami wykonawczymi odbywa się najczęściej na drodze elektrycznej, a sygnały z czujników mają też postać elektryczną, więc komputer sterujący maszyną lub procesem przemysłowym musi posiadać odpowiednią ilość wejść i wyjść, za to nie potrzebuje interfejsu jakim posługuje się człowiek czyli monitora, klawiatury i myszy. Komputerami do takich zadań są właśnie sterowniki PLC. Urządzenia te realizują nawet bardzo skomplikowane algorytmy sterowania które zapisane są w programie a nie sieci połączeń fizycznych elementów. Dzięki temu są to urządzenia o uniwersalnym zastosowaniu, umożliwiającym łatwą programową modyfikację algorytmów sterowania.

 

Projekt będzie miał charakter wykładu wraz z prezentacją przykładowych układów sterowania realizowanych przez sterownik. Uczestnicy projektu będą mieli możliwość samodzielnie zaprogramować sterownik i zrealizować proste układy sterowania.

 

Ze względu na ilość stanowisk dydaktycznych i wygodę uczestników proponujemy podział klasy na dwie grupy. Druga grupa będzie miała możliwość uczestniczenia  (wymagana oddzielna rejestracja) w równolegle realizowanym projekcie "Logika w technice" w sali 174 CIW.

  • Foto