Zarejestruj

Projekty »

Koty, ludzie, pasożyty - przyjemności i zagrożenia

:: Projekt UP159 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, rodzice, dziadek i babcia
Forma prezentacji
warsztat
Nauki i sztuki
nauki biologiczne
Przedmioty
biologia
Organizator
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Medycyny Weterynaryjnej
Autorzy
dr Maria Studzińska (kierownik),
dr Maria Studzińska, dr Klaudiusz Szczepaniak, dr Marta Demkowska-Kutrzepa, dr Monika Roczeń-Karczmarz, prof. dr hab. Krzysztof Tomczuk
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Środa 2023-09-20 09:00 - 10:00
Wolne miejsca: 20

Miejsce realizacji: Collegium Veterinarium (401)
Adres: Lublin, ul. Akademicka 12

Inne projekty w tym miejscu

Koty należą do zwierząt, które od lat towarzyszą człowiekowi. W ostatnich latach obserwuje się coraz większe zainteresowanie w kierunku felinoterapii, korzystania z kocich kawiarni i restauracji będących dużą przyjemnością zarówno dla dzieci jak i dorosłych miłośników zwierząt. W odróżnieniu od psa, koty należą do grupy zwierząt których nie trzeba wyprowadzać na spacery a swoją obecnością w domach umilają czas domownikom. Temat pasożytów kotów stanowi ciągle ważny i aktualny temat badań naukowych. Wśród pasożytów kotów, ważne znaczenie zoonotyczne mają tasiemce Dipylidium caninum czy nicienie: glisty – Toxocara cati i Toxoscaris leonina; włosogłówka Trichuris vulpis. W ostatnim czasie coraz częściej u kotów występują inwazje pierwotniaków (Trichomonas spp, Giardia intestinalis, Cryptosporydium parvum, Entamoeba spp.), których diagnostyka przyżyciowa jest trudna, podczas warsztatów spróbujemy dowiedzieć się czy stanowią zagrożenie dla człowieka. Podobnie na temat inwazji rzadko opisywanych np. tasiemca Echinococcus multilocularis, dla którego kot może być żywicielem ostatecznym, czy w naszym kraju występuje i czy człowiek może się zarazić dowiemy się podczas spotkania.

Człowiek mając kontakt ze zwierzętami, w tym kotami, od lat zadaje sobie pytanie czy ich bliskość jest tylko przyjemnością czy stanowi także zagrożenie dla ich zdrowia.

Celem projektu jest pokazanie i zapoznanie uczestników z unikatowymi pasożytami występującymi u kotów, poznawanie ich nazw, lokalizacji poprzez przygotowane materiały. Uczestnicy otrzymają odpowiedź czy bliski kontakt z kotami  stanowi zagrożenie dla ich zdrowia w aspekcie parazytologicznym.