Projekty »
Koty, ludzie, pasożyty - przyjemności i zagrożenia
:: Projekt UP (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.) |
Edycja zakończona Czwartek 2023-09-21 11:00 - 12:00Termin dodatkowy Wolne miejsca: 1 Realizacja projektu w innym miejscu - Collegium Veterinarium (236) |
Miejsce realizacji: Collegium Veterinarium (401)
Adres: Lublin, ul. Akademicka 12
Koty należą do zwierząt, które od lat towarzyszą człowiekowi. W ostatnich latach obserwuje się coraz większe zainteresowanie w kierunku felinoterapii, korzystania z kocich kawiarni i restauracji będących dużą przyjemnością zarówno dla dzieci jak i dorosłych miłośników zwierząt. W odróżnieniu od psa, koty należą do grupy zwierząt których nie trzeba wyprowadzać na spacery a swoją obecnością w domach umilają czas domownikom. Temat pasożytów kotów stanowi ciągle ważny i aktualny temat badań naukowych. Wśród pasożytów kotów, ważne znaczenie zoonotyczne mają tasiemce Dipylidium caninum czy nicienie: glisty – Toxocara cati i Toxoscaris leonina; włosogłówka Trichuris vulpis. W ostatnim czasie coraz częściej u kotów występują inwazje pierwotniaków (Trichomonas spp, Giardia intestinalis, Cryptosporydium parvum, Entamoeba spp.), których diagnostyka przyżyciowa jest trudna, podczas warsztatów spróbujemy dowiedzieć się czy stanowią zagrożenie dla człowieka. Podobnie na temat inwazji rzadko opisywanych np. tasiemca Echinococcus multilocularis, dla którego kot może być żywicielem ostatecznym, czy w naszym kraju występuje i czy człowiek może się zarazić dowiemy się podczas spotkania.
Człowiek mając kontakt ze zwierzętami, w tym kotami, od lat zadaje sobie pytanie czy ich bliskość jest tylko przyjemnością czy stanowi także zagrożenie dla ich zdrowia.
Celem projektu jest pokazanie i zapoznanie uczestników z unikatowymi pasożytami występującymi u kotów, poznawanie ich nazw, lokalizacji poprzez przygotowane materiały. Uczestnicy otrzymają odpowiedź czy bliski kontakt z kotami stanowi zagrożenie dla ich zdrowia w aspekcie parazytologicznym.