Zarejestruj

Projekty »

Nanocząstki wokół nas

:: Projekt U (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy I-IV
Forma prezentacji
ćwiczenia, doświadczenie, laboratorium
Nauki i sztuki
nauki chemiczne
Przedmioty
chemia, nauczanie początkowe
Organizator
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Wydział Chemii
Autorzy
dr Małgorzata Zienkiewicz-Strzałka (kierownik),
dr Magdalena Błachnio, dr Marek Studziński
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2022-09-13 11:00 - 13:00
Brak wolnych miejsc

Miejsce realizacji: Wydział Chemii - Duża Chemia (237)
Adres: Lublin, Plac Marii Curie-Skłodowskiej 3

Inne projekty w tym miejscu

Podobno najważniejszy jest dobry pomysł. Taki bez wątpienia miał świat tworząc nanoobiekty i dając nam narzędzie o ogromnych możliwościach i potencjale aplikacyjnym. Świat nanowymiarowych struktur to bogate źródło inspiracji już nie tylko dla naukowców ale także dla codziennych rozwiązań. Może warto przyjrzeć się temu światu nieco bliżej i dać się zaskoczyć oglądając to co zwykle jest praktycznie niewidoczne.

Nanocząstki metaliczne, a szczególnie nanocząstki metali szlachetnych kreują nowe podejście badawcze, które ukierunkowane jest bardziej zdecydowanie na aspekty praktycznego zastosowania niż względy czysto naukowe. Historia nanocząstek to historia powstawania i rozwoju życia. 3.5 mld lat temu świat stworzył pierwsze nanowymiarową struktury – komórki. Cały świat białek, polisacharydów, witamin, organizmów jednokomórkowych i materii biologicznej zawiera struktury nanometrowe. Wszystko to jest bardzo dobrym przykładem, w jaki sposób różna struktura nanowymiarową wpływa na funkcjonalność tworzonych przez nią układów. Nanocząstki powstają w procesach geologicznych, tworzą je mikroorganizmy, a od pewnego czasu, z większą świadomością także człowiek. W pewnym momencie w tej „nanohistorii” pojawia się człowiek, który w nanoświecie zaczyna poszukiwać czegoś więcej. W Muzeum Brytyjskim w Londynie znajduje się ciekawy eksponat, jeden z pierwszych nanokompozytów otrzymanych przez człowieka. Puchar Likurga, bo o nim mowa, datowany na IV wiek naszej ery to przykład szkła dichroicznego (dwubarwnego), którego barwa uwarunkowana jest interakcją padającego światła z zawartymi w nim nanocząstkami srebra i złota. Czyżby to już nanotechnologia.

Wkraczając w świat materiałów o bardzo małych wymiarach uczestnicy będą mieli okazję poznać tajniki ich syntezy oraz przeprowadzić taką syntezę samodzielnie. Nanocząstki srebra i złota to doskonały przykład tego, jak forma nano różni się od tej, którą znamy powszechnie. Do wspólnej zabawy zaprosimy również nanocząstki magnetyczne oraz inne chemiczne ciekawostki.

  • Foto