Zarejestruj

Projekty »

Łazik Marsjański ORION

:: Projekt PL (Szczegóły)
Adresaci
przedszkole, szkoła podstawowa - klasy I-IV, szkoła podstawowa - klasy V-VI (P5-6), szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa, studenci
Forma prezentacji
piknik naukowy - stoisko
Nauki i sztuki
astronomia, automatyka, elektronika i elektrotechnika, informatyka, informatyka techniczna i telekomunikacja, inżynieria mechaniczna, nauki fizyczne
Przedmioty
fizyka i astronomia, informatyka, technika, technologia informacyjna, zajęcia techniczne
Organizator
Politechnika Lubelska
Wydział Elektrotechniki i Informatyki
Autorzy
dr inż. Marcin Maciejewski (kierownik),
inż. Wojciech Olech, inż. Natalia Skorupska, Adrian Zajączkowski, Krzysztof Ogonek, Karol Kołodziejczyk
Początek
Niedziela 2022-09-11 10:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Lubelski Piknik Naukowy (stoisko piknikowe)
Adres: Lublin, ul. Dworcowa 11

Inne projekty w tym miejscu

Eksploracja kosmosu od zawsze była marzeniem i wyzwaniem dla ludzkości. Koncepcje fantastycznych baz planetarnych, stacji kosmicznych i kolonii w kosmosie są obecne wszędzie od literatury, przez produkcje kinowe aż do gier komputerowych. W chwili obecnej na celowniku futurologów jest czerwona planeta - Mars. Jest to niegościnne miejsce ze szczątkową atmosferą, pokryte skalistymi pustkowiami i smagane burzami. Z tego powodu do jej eksploracji stosuje się roboty. W chwili obecnej na czerwonej planecie znajduje się kilka aktywnych ziemskich łazików, przez co Mars jest jedyną planetą w naszym układzie zamieszkałą przez roboty.

 

Wyzwania przy robotycznej eksploracji Marsa są liczne. Nierówna i kamienista powierzchnia stanowi przeszkodę podczas poruszania, brak jednorodnego pola magnetycznego uniemożliwia nawigację według kompasu, a promieniowanie kosmiczne zagraża systemom pokładowym. Dodatkowo opóźnienie w komunikacji może sięgnąć nawet około dwudziestu minut. Wszelkie pomysły i koncepcje badawcze są mile widziane.

 

Z tego właśnie powodu od wielu lat w USA organizowane są zawody łazików marsjańskich URC (University Rover Challenge), w których konstrukcje z całego świata zmagają się z szeregiem zadań wyznaczonych przez organizatorów. Istnieje również edycja europejska, ERC (European Rover Challenge).

 

Prezentowany przez Politechnikę Lubelską model łazika marsjańskiego jest przygotowywany na edycję ERC 2023. Ekipa konstruktorów i programistów z Koła Naukowego Elektroników MICROCHIP opowie o zadaniach, założeniach, konstrukcji i oprogramowaniu łazika. Zaprezentowane zostaną również możliwości platformy.  Na stoisku pojawią się również inne konstrukcje studenckie przygotowane przez członków koła. Zapraszamy. 

  • Foto
  • Foto
  • Foto