Projekty »
Lipaza trzustkowa - enzym ważny diagnostycznie w chorobach trzustki
:: Projekt UM (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.) |
Miejsce realizacji: Collegium Universum (035)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 1
Układ pokarmowy odpowiada za jedną z najważniejszych funkcji żywego organizmu - odżywianie. To tu odbywa się pobieranie pokarmu, wchłanianie substancji odżywczych - dostarczanie składników potrzebnych do jego budowy i odnowy tkanek, a także wody i substancji energetycznych niezbędnych do utrzymania wszystkich procesów życiowych, następnie przetwarzanie ich i wydalanie niepotrzebnych resztek. Oprócz narządów układu pokarmowego należy pamiętać także o gruczołach jak wątroba i trzustka.
Badania trzustki to testy diagnostyczne, które mają na celu ocenę poprawności funkcjonowania tego narządu oraz wykrycie ewentualnych zaburzeń jego pracy. Posiada ona dwojaką funkcję i jest zarówno częścią układu pokarmowego (produkuje enzymy trawienne, które trafiają do jelita), jak i jest również narządem wewnątrzwydzielniczym, czyli odpowiedzialna jest także za produkcję kilku niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu hormonów. Zaburzenia dotykające trzustki stanowią poważne zagrożenie dla ogólnego stanu zdrowia chorego, a ich wczesne wykrycie jest niezwykle ważne w procesie skutecznego leczenia. Badania zleca się na podstawie często niespecyficznych objawów takich jak: ból w górnej części brzucha, gorączka, nudności, wymioty, przyspieszone tętno, tłuste stolce. To może być objawem ostrego zapalenia trzustki (OZT), lub przewlekłego zapalenia trzustki (PZT), torbieli trzustki, nowotworu
To właśnie trzustka odpowiedzialna jest za trawienie białek, węglowodanów i lipidów, wydzielając niezbędne do tego takie jak trypsynę, amylazę i lipazę.
Lipazy to enzymy należące do klasy hydrolaz, katalizujące reakcję hydrolizy wiązań estrowych występujących między glicerolem, a kwasami tłuszczowymi w obrębie triacylogliceroli (lipidów), stanowiących rezerwuar energii żywych organizmów.
Lipaza trzustkowa odszczepia wyłącznie kwasy tłuszczowe w pozycjach 1 i 3 w cząsteczce triacyloglicerolu.
Podczas ćwiczenia zostanie zaprezentowane doświadczenie, mające na celu wykazanie aktywności lipazy trzustkowej z użyciem fenoloftaleiny jako wskaźnika oraz mleka jako naturalnej emulsji lipidu.