Zarejestruj

Projekty »

Małe cząstki, wielkie zmiany. Jak różne frakcje gleby kształtują jej charakter?

:: Projekt IA006 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy I-IV, szkoła podstawowa - klasy V-VI (P5-6), szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła podstawowa - klasy VII-VIII
Forma prezentacji
piknik naukowy - stoisko
Nauki i sztuki
nauki biologiczne, nauki chemiczne, nauki o Ziemi i środowisku, rolnictwo i ogrodnictwo
Przedmioty
biologia, ochrona środowiska, przyroda
Organizator
Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN
Autorzy
mgr Sylwia Kukowska (kierownik),
dr Katarzyna Grygorczuk-Płaneta, mgr inż. Angelika Gryta
Początek
Niedziela 2024-09-15 10:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Piknik naukowy - Plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur (stoisko piknikowe)
Adres: Plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur

Inne projekty w tym miejscu

Zapraszamy na nasze warsztaty, gdzie wprowadzimy Państwa w podstawy gleboznawstwa. "Małe cząstki, wielkie zmiany - jak różne frakcje gleby kształtują jej charakter" zapraszają uczestników na podróż pełną eksperymentów, które ujawnią tajemnice gleby oraz jej znaczenie dla przyszłości ludzkości.

Badania nad właściwościami gleb są prowadzone od wielu lat w ośrodkach naukowych na całym świecie z wykorzystaniem różnorodnych technik i urządzeń badawczych. Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie także koncentruje się na analizie właściwości gleb oraz poszukiwaniu metod poprawy ich jakości, aby zwiększyć plony zbóż, owoców i warzyw.

Zarówno mikroskopijne cząstki iłu, jak i widoczne gołym okiem fragmenty skalne wpływają na zdolność gleby do zatrzymywania wody, formowania struktury oraz jej żyzność. Analiza składu granulometrycznego gleby pozwala ocenić jej wartość rolniczą i dostosować metody uprawy roślin. Dzięki metodom areometrycznym i sitowym można odkryć tajemnice budowy i składu gleby.

W czasie Pikniku przedstawimy uczestnikom podstawowe doświadczenia odkrywające tajemnice gleby. Podczas pokazu dowiemy się:

  • jak analizuje się strukturę gleb,
  • jak określić skład mineralny i urodzajność gleb,
  • jakie jest znaczenie struktury gleby dla rolnictwa.

Dołącz do nas i odkryj fascynujący świat, który kryje się tuż pod naszymi stopami! Przeżyj niezapomnianą podróż, w trakcie której zrozumiesz, czym naprawdę jest gleba. Poprowadzimy Cię przez różnorodne doświadczenia, które nie tylko poszerzą Twoją wiedzę, ale także rozwiną Twoje umiejętności badawcze. Weź udział w inspirujących dyskusjach i dowiedz się, jak nauka gleboznawstwa może pomóc w tworzeniu zrównoważonej przyszłości dla naszej planety. Nie przegap tej okazji – zapisz się już dziś i stań się częścią społeczności odkrywców gleby!

Udział Instytutu Agrofizyki PAN w XX Lubelskim Festiwalu Nauki finansowany jest ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu pod nazwą "Społeczna Odpowiedzialność Nauki" - nr projektu POPUL/SP/0372/2023/01.

  • Foto