Zarejestruj

Projekty »

Mam haka na raka - pogadanka na temat stosowania szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)

:: Projekt UM208 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
wykład
Nauki i sztuki
nauki biologiczne, nauki medyczne
Przedmioty
biologia, medycyna, przyroda
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
prof. dr hab. Anna Torres (kierownik),
lek. Joanna Borowik, lek. Zuzanna Chilimoniuk
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2023-09-19 12:00 - 13:00
Wolne miejsca: 30
Edycja zakończona
Wtorek 2023-09-19 13:00 - 14:00
Wolne miejsca: 30

Miejsce realizacji: Centrum Symulacji Medycznej (230)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 4

Inne projekty w tym miejscu

Rak szyjki macicy to czwarty co do częstości występowania nowotwór złośliwy u kobiet na całym świecie. Jest trzecią przyczyną zgonów z powodu nowotworów wśród płci żeńskiej. Do jego rozwoju prowadzi zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego - HPV (Human Papilloma Virus). Wirus ten może wywoływać również raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn oraz niezłośliwe brodawki narządów płciowych (kłykciny) i brodawczaki, raka odbytu, a także okolic głowy i szyi u obu płci. Zakażenia HPV szerzą się drogą płciową poprzez kontakt bezpośredni ze zmianami i drogą wertykalną podczas porodu. 

 Interesujące jest, że do zakażenia dochodzi najczęściej tuż po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Z tego względu nasz projekt kierujemy do uczniów szkół podstawowych klas VII-VIII i szkół ponadpodstawowych, którym zdobyta wiedza ułatwi podejmowanie właściwych kroków na ścieżce profilaktycznej.

Najważniejszym elementem w walce z wirusem brodawczaka ludzkiego jest przeprowadzanie szczepień ochronnych. W Polsce są one w pełni bezpłatne dla dziewcząt i chłopców w grupach wiekowych 12 i 13 lat. Biorąc pod uwagę, że dzięki szczepieniom możliwa jest skuteczne zapobieganie występowaniu wspomnianych nowotworów, podczas spotkania postaramy się przybliżyć zasady ich przeprowadzania, korzyści, jakie ze sobą niosą i rozwiać wątpliwości dotyczące skutków nieporządanych. Zwrócimy także uwagę na konieczność zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą płciową. 

Celem głównym projektu jest poszerzenie wiedzy licealistów na temat zakażenia wirusem HPV, konsekwencji, do których prowadzi i konieczności stosowania profilaktyki czynnej w postaci szczepień ochronnych.