Zarejestruj

Projekty »

Mokra noc – wstydliwy problem nie tylko przedszkolaka

:: Projekt UM226 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII, rodzice, dziadek i babcia
Forma prezentacji
wykład
Nauki i sztuki
nauki medyczne, psychologia
Przedmioty
medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
dr Aleksandra Sobieszczańska-Droździel (kierownik),
mgr Paulina Droździel, dr Karolina Kalicka-Żuk
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Środa 2023-09-20 10:00 - 11:00
Wolne miejsca: 99

Miejsce realizacji: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie (Aula)
Adres: Lublin, ul. prof. Antoniego Gębali 6

Inne projekty w tym miejscu

Moczeniem nocnym nazywamy bezwiedne oddawanie moczu w nocy podczas snu występujące u dziecka, które zakończyło już trening czystości lub ukończyło 5 lat. Problem ten jest najczęstszy w najmłodszych grupach wiekowych i dotyczy ok. 13-15% dzieci do 7 r.ż., 5-8% 7-10-latków, 2% nastolatków i 1% dorosłych.

Jeszcze 20-30 lat temu sądzono, że moczenie nocne ma podłoże psychogenne i wynika z zaburzeń natury emocjonalnej. Natomiast dziś wiemy, że jest wręcz przeciwnie. To moczenie nocne, jako sytuacja stresująca i zaniżająca poczucie własnej wartości, powoduje problemy psychiczne, nasilające się z wiekiem. Dziecko narażone jest na brak akceptacji  ze strony rówieśników i bywa wyśmiewane przez inne dzieci oraz rodzeństwo. Nierzadko też brak cierpliwości rodziców powoduje karanie dziecka. Co więcej, problem ten reorganizuje życie rodzinne i towarzyskie, a nocowanie poza domem urasta do rangi prawdziwego wyzwania. Tymczasem zgodnie z aktualną wiedzą medyczną moczenie nocne może być skutecznie leczone i wynika najczęściej ze zbyt małej pojemności pęcherza moczowego lub zwiększonej produkcji moczu w nocy.

Podczas festiwalowej prezentacji udowodnimy, że moczenie nocne nie jest tematem tabu, a dzieci z tym problemem powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie przyczynowe. W przystępny i interesujący sposób zaprezentujemy proces diagnostyczno-terapeutyczny moczenia nocnego i udowodnimy, że noce mogą być suche i spokojne. Należy podkreślić, że absolutnie zakazane jest karanie za „mokrą noc” i stygmatyzacja małych pacjentów. Warto też pomyśleć o wsparciu psychologicznym dla pacjenta i jego rodziny.

  • Foto