Zarejestruj

Projekty »

Nie zapomnij o mnie!!! (Twój lek)

:: Projekt UM242 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice, dziadek i babcia, przedsiębiorca, samorządowiec, pracownik innej uczelni
Forma prezentacji
dyskusja, film, warsztat
Nauki i sztuki
nauki farmaceutyczne
Przedmioty
edukacja dla bezpieczeństwa, medycyna, ochrona zdrowia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Nauk Medycznych
Autorzy
dr hab., prof. uczelni Mariola Drozd (kierownik),
dr Renata Bogusz, dr Olga Boretska
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Piątek 2023-09-22 10:00 - 11:00
Brak wolnych miejsc

Miejsce realizacji: Collegium Academicum (9)
Adres: Lublin, ul. Doktora Witolda Chodźki 7

Inne projekty w tym miejscu

Bezpieczna i skuteczna farmakoterapia wymaga od pacjenta zdyscyplinowania w stosowaniu leków. Pomimo opieki lekarskiej, prawidłowo postawionej diagnozy i odpowiednio dobranej terapii nie zawsze jest możliwy do osiągnięcia zamierzony efekt. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest niestosowanie się pacjentów do zaleceń terapeutycznych, w tym niestosowanie zaordynowanych leków, nie rozpoczynanie terapii nowym lekiem, pomijanie (świadome lub nieświadome) pojedynczych dawek leku, odstawienie leku na stałe lub na jakiś czas, zmienianie schematu dawkowania itp.

Projekt jest nastawiony na zapoznanie społeczeństwa z możliwością skorzystania z wiedzy i umiejętności farmaceuty w obszarze farmakoterapii. Farmaceuta może udzielić specjalistycznej konsultacji farmaceutycznej, wykonać przegląd lekowy z ocen farmakoterapii, opracować indywidualny plan opieki farmaceutycznej, wykonać wybrane badania diagnostyczne w celu oceny skuteczności i bezpieczeństwa stosowanej farmakoterapii a nawet wystawić receptę kontynuowaną.

Działania te wpływają w sposób optymalny i wielokierunkowy na zachowania zdrowotne pacjentów, zwiększają poziom wiedzy i umiejętności pacjentów w zakresie farmakoterapii. Farmaceuta ma możliwość dokonania zmian w terapii lub zaproponowania modyfikacji  lekarzowi, tak aby stosowana terapia była dla pacjenta jak najbardziej efektywna. Farmaceuta przekazuje pacjentowi informacje o jego lekach, o ich działaniu, zasadach stosowania, ewentualnych działaniach niepożądanych, ryzyku wystąpienia, umiejętności ich rozpoznania i sposobach zapobiegania ich wystąpieniu. Ma możliwość wykonania analizy farmakoterapii w kierunku wykrycia problemów lekowych, np. nieefektywnej terapii, interakcji, braku zdyscyplinowania w stosowaniu leków itp. i ich rozwiązania. Jednocześnie podczas rozmowy z pacjentem farmaceuta ma możliwość poznania jego obaw, czy wątpliwości związanych ze stosowanymi lekami. Stwarza to dalej szansę na rozwiązanie wszelkich problemów związanych ze stosowaniem leku - także we współpracy z lekarzem.

W trakcie projektu prezentowane będą wybrane obszary wiedzy i umiejętności farmaceutów w obszarze wsparcia pacjenta w farmakoterapii oraz pomoce i materiały edukacyjne przeznaczone dla pacjentów.

Będzie również możliwe skorzystanie z indywidulanej konsultacji farmaceutycznej, przeprowadzonej przez farmaceutę klinicznego.