Projekty »
Nowoczesna diagnostyka, nowe terapie chorób pasożytniczych - wyzwaniem nauki dla przyszłości
:: Projekt UM (Szczegóły) | |
Początek |
Sobota 2023-09-23 10:00 Edycja zakończona |
Miejsce realizacji: Lubelski Piknik Naukowy (stoisko piknikowe)
Adres: Lublin, ul. Dworcowa 11
Pasożyty to niezwykłe, przerażające a jednocześnie bardzo interesujące organizmy, które dzięki ewolucyjnemu przystosowaniu przeżyły nawet dinozaury. Nie należy zapominać że towarzyszą człowiekowi od zawsze i są przyczyną wielu groźnych chorób zarówno człowieka, jak i zwierząt i roślin. Jednocześnie choroby pasożytnicze należą do grupy chorób zaniedbanych wymagających rozwoju nowoczesnych metod diagnostycznych i opracowania nowych skutecznych strategii leczenia.
Wśród pasożytów zagrażającym ludziom wyróżniamy pasożyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. Pasożyty wewnętrzne mogą lokalizować się w różnych tkankach i narządach naszego organizmu, natomiast pasożyty zewnętrzne mogą roznosić bardzo poważne choroby m.in. boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) czy babeszjozę. Możemy się z nimi spotkać w lasach, nad jeziorami, w górach, na terenach miejskich oraz w parkach.
Podczas naszych warsztatów będzie można zobaczyć najgroźniejsze pasożyty z całego świata. Przygotowane warsztaty składają się z części praktycznej polegającej na mikroskopowej i makroskopowej analizie preparatów parazytologicznych.
W ramach pikniku zorganizowane zostaną również zajęcia dla dzieci, podczas których będzie można uczestniczyć w warsztatach plastycznych, najmłodsi uczestnicy warsztatów będą mogli pokolorować rysunki kleszczy, ułożyć puzzle z pasożytami oraz poszukać różnych pasożytów w miniaturowych ogrodach stworzonych przez organizatorów projektu.