Zarejestruj

Projekty »

Nowy lek. Jak go stosować?

:: Projekt UM252 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice, dziadek i babcia, przedsiębiorca, samorządowiec, pracownik innej uczelni
Forma prezentacji
film, warsztat
Nauki i sztuki
nauki farmaceutyczne
Przedmioty
edukacja dla bezpieczeństwa, medycyna, ochrona zdrowia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Nauk Medycznych
Autorzy
dr hab., prof. uczelni Mariola Drozd (kierownik),
dr Olga Boretska, dr Anna Zagaja, dr Agnieszka Polak, dr Katarzyna Pawlikowska-Łagód
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Piątek 2023-09-22 11:00 - 12:00
Wolne miejsca: 25

Miejsce realizacji: Collegium Academicum (9)
Adres: Lublin, ul. Doktora Witolda Chodźki 7

Inne projekty w tym miejscu

Badania pokazują, że pomimo stałej opieki lekarskiej, prawidłowo postawionej diagnozy i odpowiednio dobranego leczenia nie zawsze osiąga się zamierzony efekt terapii. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest niestosowanie się pacjentów do zaleceń terapeutycznych, w tym nie rozpoczęcie terapii nowym lekiem, zmiana schematu dawkowania itp.

Założeniem projektu jest wskazanie społeczeństwu możliwości skorzystania z wiedzy i umiejętności farmaceuty w sytuacji nowo zleconego leku. Farmaceuta może udzielić specjalistycznej konsultacji farmaceutycznej zwanej Nowy lek. Konsultacja farmaceutyczna Nowy Lek  wpływa w sposób optymalny i wielokierunkowy na zachowania zdrowotne pacjentów, zwiększa stopień stosowania się pacjentów do zaleceń terapeutycznych tzw. adherence. Konsultacja farmaceutyczna Nowy Lek zwiększa poziom wiedzy i umiejętności pacjentów w zakresie terapii lekiem, jednocześnie daje farmaceucie możliwość dokonania zmian w terapii lub zaproponowania modyfikacji  lekarzowi, tak aby stosowana terapia była dla pacjenta jak najbardziej dogodna. Farmaceuta w ramach konsultacji przekazuje pacjentowi informacje o nowym leku, o jego działaniu, zasadach stosowania, ewentualnych działaniach niepożądanych. Jednocześnie podczas rozmowy z pacjentem farmaceuta ma możliwość poznania jego obaw, czy wątpliwości związanych z nowym lekiem. Stwarza to dalej szansę na rozwiązanie wszelkich problemów związanych ze stosowaniem leku - także we współpracy z lekarzem.

W trakcie projektu prezentowane będą pomoce i materiały edukacyjne poprawiające stopień stosowania do zaleceń terapeutycznych nowego leku, przeznaczone dla pacjentów.

Będzie również możliwe skorzystanie z indywidulanej konsultacji farmaceutycznej, przeprowadzonej przez farmaceutę klinicznego.