Zarejestruj

Projekty »

Obcy w brzuchu - czy można uniknąć powikłań ciał obcych w przewodzie pokarmowym?

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
rodzice, dziadek i babcia
Forma prezentacji
dyskusja, prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
nauki medyczne
Przedmioty
edukacja dla bezpieczeństwa, medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
dr Paulina Krawiec (kierownik),
prof. dr hab. Elżbieta Pac-Kożuchowska, Paulina Oleksa, Dominika Psiuk, Emilia Nowak
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Środa 2021-09-22 16:00 - 17:00
Wolne miejsca: 30
Idź do prezentacji on-line

Połknięcie przez dziecko ciała obcego jest jedną z najczęstszych przyczyn porad w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Najczęściej dochodzi do przypadkowego połknięcia monet, magnesów, baterii i zabawek zwłaszcza przez najmłodsze dzieci. Większość ciał obcych przemieszcza się w przewodzie pokarmowym nie dając objawów i ulega samoistnemu wydaleniu, jednak część z nich może wymagać interwencji endoskopowej a nawet chirurgicznej. Ze względu na swoje właściwości szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka są baterie i magnesy, ostro zakończone ciała obce oraz te o dużych rozmiarach. Możliwe powikłania połknięcia ciała obcego przez dziecko to między innymi chemiczne oparzenie przełyku, perforacja czy niedokrwienie przewodu pokarmowego. W niektórych przypadkach zagrożone jest nie tylko zdrowie, ale i życie dziecka. Dlatego tak ważne jest zapobieganie tego rodzaju wypadkom.

Prezentacja skierowana jest do rodziców i opiekunów dzieci. Na podstawie badań prowadzonych przez członków Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Pediatrii i Gastroenterologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przedstawimy dlaczego ciała obce w przewodzie pokarmowym mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Rodzicom i opiekunom przekażemy również zasady postępowania w przypadku połknięcia ciała obcego przez dziecko. W czasie dyskusji wspólnie z uczestnikami postaramy się również odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule projektu czyli czy można uniknąć powikłań ciał obcych w przewodzie pokarmowym. 

Projekt wpisuje się w działalność profilaktyczną studentów medycyny skierowaną do mieszkańców Lubelszczyzny. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do zmniejszenia częstości wypadków polegających na połknięciu ciała obcego przez dzieci.