Projekty »
Ochrona radiologiczna pacjenta podczas badań z użyciem promieniowania jonizującego
:: Projekt MSZ (Szczegóły) | |
Początek |
Niedziela 2022-09-11 10:00 Edycja zakończona |
Miejsce realizacji: Lubelski Piknik Naukowy (stoisko piknikowe)
Adres: Lublin, ul. Dworcowa 11
Obawa przed działaniem promieniowania jonizującego (w radiologii jest to promieniowanie rentgenowskie - promieniowanie X) jest powszechnie znana. Ale większość z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że żyjąc na planecie Ziemia, jesteśmy cały czas poddawani działaniu promieniowania jonizującego z wielu źródeł. Są to w większości źródła naturalne – przede wszystkim radioizotopy ze skorupy ziemskiej (głównie radon, którym oddychamy) a także promieniowanie kosmiczne. Co więcej, promieniowanie jonizujące pochodzi z pokarmów i płynów, które spożywamy, ponieważ zawierają naturalne izotopy promieniotwórcze (głownie potas40).Statystyczny mieszkaniec Ziemi, w ciągu roku, otrzymuje dawkę promieniowania 2,4 mSv pochodzącą ze źródeł naturalnych.
Dodatkowe dawki jakie otrzymują mieszkańcy Ziemi pochodzą ze źródeł związanych z działalnością człowieka – na przykład przemysł elektroniczny, chemiczny, wydobywczy, energetyka czy wreszcie działalność medyczna. W Polsce tzw. całkowita dawka efektywna (źródła naturalne i sztuczne) wynosi 3,35 mSv/rok.
Mimo, że zagrożenie nadmierną ekspozycją w czasie badań radiologicznych jest niewielkie, stworzono szereg procedur za pomocą których kontroluje się dawki promieniowania. Ochrona radiologiczna pacjenta jest priorytetem w radiologii - jest to zespół czynności i ograniczeń zmierzających do zminimalizowania narażenia pacjenta na promieniowanie jonizujące, które nie będzie nadmiernie utrudniało lub uniemożliwiało uzyskania pożądanych i uzasadnionych informacji diagnostycznych lub efektów leczniczych (definicja: Prawo Atomowe).
W ramach projektu zostaną przedstawione podstawowe założenia ochrony radiologicznej i najczęściej stosowane środki ochrony (fartuchy, półfartuchy, itp.)