Zarejestruj

Projekty »

Od promieni X do science fiction

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna, wykład
Nauki i sztuki
informatyka, nauki fizyczne, nauki medyczne
Przedmioty
biologia, fizyka i astronomia, medycyna, technika
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
lek. med. Elżbieta Siek (kierownik),
dr Paweł Siek, dr hab., prof. uczelni Grzegorz Staśkiewicz
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2022-09-13 09:00 - 10:00
Wolne miejsca: 25
Idź do prezentacji on-line

8 listopada 1895 doszło do jednego z przełomowych odkryć w świecie, mianowicie stwierdzono obecność promieniowania X. Od tego dnia nastąpił błyskawiczny i bardzo spektakularny rozwój jednej z współczesnych gałęzi medycyny czyli radiologii. Metoda ta wciąż dynamicznie ewoluuje wykorzystując postęp technologiczny z zakresu techniki, fizyki, informatyki, inżynierii biomedycznej i chemii.

Wykładowca zaprasza słuchaczy w podróż przez kolejne etapy rozwoju radiologii od XIX do XXIw. a nawet dalej do przyszłości... Odkryjemy i przetestujemy najnowsze możliwości aparatury diagnostycznej, poznamy tajniki ciała ludzkiego zarówno na złożonym, jak i najbardziej elementarnym poziomie - to czego nikt inny jeszcze nie uwidocznił!
Wyruszmy razem na spotkanie przygody w radiologii, poznając najnowsze wynalazki rodem ze Star Treka wykorzystywane w diagnostyce obrazowej już dziś.
Spotkajmy przyszłość w teraźniejszości obserwując jak porusza się serce czy stawy, jak brzmią nowe tony aparatów rezonansu magnetycznego, zagłębmy się w tajniki najnowszych technik ultrasonograficznych. Przygoda czeka na wyciągnięcie ręki!

  • Foto