Zarejestruj

Projekty »

Per astera ad astra czyli patrz w w gwiazdy a trafisz do celu; warsztaty z podstaw astronawigacji

:: Projekt K169 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła podstawowa - klasy VII-VIII, szkoła ponadpodstawowa, studenci, dziadek i babcia
Forma prezentacji
warsztat
Nauki i sztuki
geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, historia, matematyka
Przedmioty
geografia, historia, matematyka, technika, wiedza o kulturze
Organizator
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Biblioteka Uniwersytecka
Autor
dr Arkadiusz Adamczuk
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)
Edycja zakończona
Czwartek 2023-09-21 12:00 - 14:00
Wolne miejsca: 25
Edycja zakończona
Piątek 2023-09-22 12:00 - 14:00
Brak wolnych miejsc

Miejsce realizacji: Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (Czytelnia Zbiorów Specjalnych, pok. 250)
Adres: Lublin, ul. Chopina 27

Inne projekty w tym miejscu

 Dotarcie do celu nie jest już żadnym problemem, włączamy w naszym smartfonie lokalizację, google maps bądź jakąkolwiek inna nawigację i system GPS wskaże dokładnie gdzie jesteśmy i wyznaczy naszą drogę. Wystarczy się jej trzymać. Jest to wynalazek użyteczny i potrzebny. A co będzie jak pewnego dnia armia amerykańska wyłączy ten system? Albo ulegnie on uszkodzeniu bądź zniszczeniu?
Na szczęście przez stulecia ludzie doskonale sobie radzili i trafiali gdzie chcieli, bez pomocy elektroniki. Szczególnie ważne było to na morzu, gdzie nie ma przecież żadnych punktów orientacyjnych, ułatwiających nawigację. Jedynie obserwacja Słońca, Księżyca i gwiazd pozwalała na dotarcie do właściwego portu.
Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane repliki dawnych urządzeń nawigacyjnych: laski Jakuba, kwadrantu oraz współczesny sekstant morski oraz sposoby dokonywania nimi pomiarów. Opowiemy również jak uzyskane wyniki pomiarów przeliczyć w prosty sposób na naszą pozycję geograficzną.

  • Foto