Zarejestruj

Projekty »

Perspektywy wykorzystania odnawialnych źródeł energii dostępnych w naturze

:: Projekt UP234 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, studenci
Forma prezentacji
pokaz, warsztat, wykład
Nauki i sztuki
nauki fizyczne, nauki o Ziemi i środowisku
Przedmioty
fizyka i astronomia, ochrona środowiska, technika
Organizator
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Biologii Środowiskowej
Autorzy
dr Krzysztof Kornarzyński (kierownik),
prof. dr hab. Bożena Gładyszewska, mgr inż. Agnieszka Kornarzyńska-Gregorowicz
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2023-09-18 13:00 - 14:00
Wolne miejsca: 20
Edycja zakończona
Poniedziałek 2023-09-18 15:00 - 16:00
Wolne miejsca: 20

Miejsce realizacji: Uniwersytet Przyrodniczy - Rektorat (6)
Adres: Lublin, ul. Akademicka 13

Inne projekty w tym miejscu

Perspektywy wykorzystania odnawialnych źródeł energii dostępnych a naturze

 

Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych zostało opanowane technologicznie, chociaż wydajność i dostępność poszczególnych źródeł nie jest jednakowa. Wraz z postępem prac naukowo-badawczych i rozwojem praktycznych metod uzyskiwania energii efektywność ta ciągle rośnie.

Energia pochodząca z naturalnych źródeł, do których należy energia wodna rzek, mórz i oceanów, energia wiatru, promieniowania słonecznego, źródeł geotermalnych oraz szeroko rozumianej biomasy występuje w postaci form pierwotnych i wymaga przemiany w inne, bardziej użyteczne rodzaje - energia wiatru jest zamieniana na energię mecha­niczną silnika wiatrowego, a następnie w energię elektryczną poprzez generator energii elektrycznej. Podobnie energia cieplna sło­neczna lub geotermalna zamieniana jest w energię mechaniczną, gromadzona w odpowied­nich magazynach energii lub wykorzystywana bezpośrednio przez odbiorcę. Energia promie­niowana słonecznego w zakresie widzialnym, podlega konwersji na energię elektryczną za pomocą fotoogniw. Biomasa może być spalana w ekologicznych systemach energetycznych, służyć do produkcji biopaliw (biodiesla i bioetanolu) z alg hodowlanych w odpowiednich bioreaktorach.

Szerokie wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych jest jednym z istotnych komponentów zrównoważonego rozwoju przynoszącym wymierne efekty ekologiczno-energetyczne.

 

Plan spotkania:

Omówienie w formie krótkiego wykładu (ok.15-20 min) wszystkich rodzajów odnawialnych źródeł energii (OZE). Prezentacja na pracowni  „Fizycznych Podstaw OZE” trzech modeli w czasie pracy w formie warsztatów, z możliwością wykonywania pomiarów przez uczestników pokazu:

  1. Pomiar zależności mocy prądnicy od kąta ustawienia osi i płatów śmigła turbiny wiatrowej w stosunku do kierunku strumienia powietrza dla modelu elektrowni wiatrowej
  2. Model turbiny wodnej
  3. Model elektrowni fotoelektrycznej

Dla chętnych (po czasie) – omówienie/wykład: nowe technologie  OZE, trendy rozwojowe, energetyka rozproszona, układy hybrydowe itp.

Na końcu: pytania i dyskusja dla chętnych uczestników

 

Prezentacja zostanie przedstawiona na Pra­cowni Fizycznych Podstaw Odnawialnych Źródeł Energii nr 6 w Katedrze Biofizyki.